Pogledajte određenu poruku
Staro 30. 06. 2007.   #44
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Lightbulb Da mi je sad ova pamet...

Da sad učim programiranje najverovatnije bih krenuo sa Python-om, jer je:
- besplatan,
- open-source (mogu da vidim kako eksperti pišu kod),
- ima kvalitetnu dokumentaciju (mada je MSDN library IMHO zakon),
- dobre a besplatne knjige za učenje ako ste već imali iskustva sa programiranjem (ovakav princip učenja mi se jako dopada, šteta što nije češći), ili ako niste,
- ne morate da prevodite program - samo ga ponovo pokrenete,
- ne morate uopšte da pišete program u fajl - Python ima konzolu u koju interaktivno možete unositi komande (odlično za eksperimentisanje),
- jasna i jednostavna sintaksna pravila,
- uvek postoji tačno jedan (preporučeni) način da uradite nešto,
- automatsko upravljanje memorijom,
- podrška za više paradigmi (imperativna, OO, funkcionalna, aspektna),
- prihvaćenost u raznim granama industrije (2 omiljena primera su mi Google i NASA),
- stip pisanja koda čiji je osnovni cilj da bude univerzalno uniforman i razumljiv, tako da možete da razumete skoro svaki kod ikada napisan - nezavistno od autora, projekta i korišćene paradigme (do sada sam čitao kod od 50+ različitih autora i prethodna tvrdnja još pije vodu).

PS: Da, Python je moj omiljeni jezik/platforma jer mi dozvoljava da sednem i odmah da radim. A smatram da je od svih jezika u kojima sam do sada programirao (Pascal, PHP, C/C++, ASM, Bash, VHDL, Prolog, Matlab, Java, Python, C#, JavaScript) najbolji izbor za početnika upravo zbog gore navedenog. Ali opet, to je samo moje mišljenje
__________________
Python Ambassador of Serbia

Poslednja izmena od Petar Marić : 30. 06. 2007. u 11:36. Razlog: Dodat post scriptum
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat