Pogledajte određenu poruku
Staro 20. 05. 2006.   #11
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Cudi me da ste sad tek naisli na taj info, to je aktuelno vec neko vreme.

Problem je sto je zaista udareno na temelje profesionalnih usluga bezicnog povezivanje, jer te frekvencije, zaita koriste samo oni koji rade ozbiljno, pa i u nasoj zemlji.

Prosto je neverovatno da je na papiru Telekomu ukinut monopol, a u praksi ne da je ostao, nego ga jos i osnazuju.

Strasno je koliko je ocigledno sta se radi i da svi to mirno gledaju (osim ovako usputnih komentara). Slicno kao i na polju raspodele nacionalnih frekvencija: RATEL beskrupulozno radi u korist jedne strane (i to zanimljivo, obicno se radi o nekome ko tek nastupa na trziste), a jednim potezom gusi one koji su odavno u poslu (legalno) i koji su vec napravili ogromna ulaganja i sebi stvorili propratne obaveze koje slede u svakom razvijenom poslu.

U nekim delatnostima se podrazumeva da ako dobijes dozvolu (za frekvenciju naprimer) da dozvola traje sve dok je ne zloupotrebis. Takve delatnosti podrazumevaju veliak ulaganja u infrastrukturu i ako bi dozvole mogao bilo ko, bilo kada da ukine samo zato sto mu se cefnulo to znaci da neko moze da zari i pali u toj delatnosti odredjujuci ko ce da radi a ko ne i vestacki praveci ogromnu stetu onome kome uskrati dozvolu.

Ako su Verat, Telefonija i ostali imali regularne dozovle za te frekvencije (a koliko znam jesu), drzava je duzna da im te dozvole obnavlja sve dok sami ne prekinu da rade tu delatnost ili dok se ne utvrdi da ih koriste nelegalno. Ovako ispada da cak ni drzava nego jedna mala grupa od nekoliko ljudi, moze da odredjuje ko ce se baviti nekim poslom. Danas rade Verat i Beotel, sutra Telekom, a prekosutra neko ko plati vise. To prosto, ne ide tako.

Dozvola se dodeljuje jednom, a kasnije samo obnavlja, odnosno ne obnavlja ako korisnik dozvole ne ispunjava potrebne uslove ili sam ne odluci da je obnovi.

Medjutim, nije samo ovaj opseg namenjen za bezicnu komunikaciju, tako da ima jos prostora.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat