Pogledajte određenu poruku
Staro 27. 03. 2009.   #7
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Nisi opozicija, nisam ni ja protiv opšteg čuvanja u bazi, ali to opet zavisi od slučaja do slučaja, nekada je efikasnije jedno a nekada drugo. Ja generalno ne znam koliki taj podatak može da bude, od par karaktera do par miliona karaktera, sve je moguće i zavisi samo od usera... čak je vrlo verovatno da bude veći od 500.000 karaktera. Ako pukne script zbog memorije, taj podatak teško mogu da izvučem iz baze, ali ako je sačuvan u file, onda mogu bar parcijalno da čitam i sklapam "puzzle" (može to i iz baze ali deleko teže).

U mom slučaju ne treba mi ni search ni bilo šta slično, jedino što može da se desi je da korisnik zatraži taj podatak preko drugih parametara (primary key), tako da stvarno nemam puno razloga da čuvam to u bazi osim što je onda "sve na jednom mestu" i ne moram da brinem o integritetu podataka, odnosno ako uradim dump baze, da li sam pokupio i podatke koji nisu u bazi već na disku - samo to predstavlja problem, ali mislim da je to mala cena za ono što se dobija.

Osim toga, razmišljam da ono što je na disku onda mogu dodatno da gzip-ujem, pa možda tako gzip-ovano da držim u bazi u nekom BLOB polju... pošto je običan tekst, sigurno će i kompresija da bude dobra, tako da sam i rešio problem sa "raštrkanim podacima".
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat