Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 03. 2009.   #9
torbica
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 01.09.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 484
Hvala: 189
107 "Hvala" u 51 poruka
torbica će postati "faca" uskorotorbica će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za torbica
Smile Zvanicno iz RNIDS-a

Poštovane kolege,

U prethodnom periodu bilo je tehničkih problema, koje sam smatrao za operativne, pa zaista i nisam obaveštavao širu javnost o njima, obzirom da su relativno brzo rešavani.

Taksativno problemi su bili sledeći.

1. Pre dve nedelje otkazao je jedan od hdd-ova koji rade u RAID-u na jednom od servera, što je kompromitovalo funkcionisanje celog računara. Problem je rešen vađenjem diska i ponovnom instalacijom sistema
2. U prethodnom periodu od nedelju dana primećen je problem sa BGP protokolom na jednom od Internet linkova, koji je rešen korišćenjem drugih linkova koje RNIDS zakupljuje od drugih provajdera.
3. Na Email adresu naše tehničke podrške poslat je jedan više neozbiljan mejl, koji izražava mišljenje da nam sistem nije dovoljno bezbedan i pouzdan.
4. U noći nakon Skupštine RNIDS-a server na kojem se nalazi sajt www.rnids.rs je nekontrolisano počeo da generiše saobraćaj koji je ugrožavao funkcionisanje ostatka mreže, pa je isti skinut sa Interneta.
5. Sajt www.rnids.rs je osposobljen na drugoj mašini, a podatci u DNS-su su ažurirani kako bi sajt bio ponovo vidljiv.

Aktivnosti 1-3 smatram za operativne i minorne u funkcionisanju RNIDS-a, ali 4 i 5 spadaju u nešto o čemu je potrebno obavestiti zainteresovane strane, kako o činjeničnom stanju, tako i o preduzetim koracima.

U ovom trenutku bih vas zamolio da komentare zašto se to događa i ko je odgovoran za takvo stanje ostavimo za neki kasniji period, kako bi smo se potpuno fokusirali na sledeće aktivnosti.

1. Kompromitovani server će proći „forenzičku“ analizu koja će nadam se ukazati na razlog neregularnog ponašanja
2. Ukoliko se ustanovi da je u pitanju maliciozna aktivnost, RNIDS će podneti tužbu protiv NN lica kod nadležnog organa i o tome obavestiti javnost minimalno putem svog web sajta, a UO i moja malenkost će odrediti adekvatni obim aktivnosti po ovom pitanju.

U ovom trenutku ja mogu da preuzmem odgovornost za funkcionisanje servisa koje RNIDS pruža i korake koje preduzimamo kako bi njihova raspoloživost bila na što višem nivou, naravno imajući u vidu sve već izrečeno i napisano sa moje strane.

Posebno bih se zahvalio članovima UO i Zoranu Torbici, koji su uzeli aktivno učešće u rešavanju gore navedenih problema.

Obaveštavaću vas sve o ključnim događajima i daljem razvoju situacije.

Srdačan pozdrav

Zoran Perović
Direktor RNIDS
torbica je offline   Odgovorite uz citat