Pogledajte određenu poruku
Staro 03. 02. 2006.   #58
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Poceli smo i da se ispovedamo, a

Citat:
ivanhoe:
Nije samo da je ponekad naprosto brze i lakse otkucati par sql komandi... ponekad (cak prilicno cesto) je prakticno neophodno iskoristiti neku specificnu foru baze koja zahteva kontrolu koju pruza SQL...

Uzmi recimo "SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS ..." i "SELECT FOUND_ROWS()". Jako korisna stvar da izbegnes dupli upit na bazi kad koristis limit da prikazes samo deo rezultata (paged results), sto ce reci prakticno na svakoj strani gde se nesto lista iz baze. Sa pre-generisanim klasama si osudjen na 2 upita, jedan count(*) i jedan sa limitom...
Nije to problem. Svaki bolji generator daje, je li, sors kod. A ti ga posle izmeni kako hoces. Jos bolje, izmeni sablon, tako da u jednom cugu dobijes rezultate vise upita.
Npr. Java to podrzava bez problema. Vise upita, jedna komunikacija sa bazom, dobijes kolekciju ResultSet-a nazad. Nema problema.

Citat:
Kako ces to da kontrolises, ako ti klasa to pravi automatski i jos ti prepakuje tvoj SQL da bude kompatibilan sa 20 drugih baza?
Pazi, ovo sto mi koristimo ne daje kod koji moze da radi sa 20 baza "istovremeno", nego kod koji radi sa jednom bazom. Ali ti mozes lako da kazes hocu sad kod za tu drugu bazu pa za 30 sekundi, eto ti koda (optimizovanog) za drugu bazu. Stvar je da kod svoje aplikacije ne moras da menjas.

Citat:
drugi ocigledniji problem (koji i mene muci priznajem) je naravno da je potrebno promeniti nacin razmisljanja o bazi za 90 stepeni, sto bas i nije jednostavno ako radis na odredjeni nacin godinama... za mene je SQL najprirodniji nacin obracanja bazi, jer sam tako naucio.. Da sam prethodno radio sa OO pristupom bazi (sto cenim da je po godinama slucaj sa Ilijom) verovatno bi mi se to cinilo kao super stvar u odnosu na kuckanje SQL-a... navika je mnogo gadna stvar...
Ajd sad kad vec pricamo..

Nije tu samo to problem. Kod takvog pristupa dosta vremena ode na pocetku na dizajniranje klasa i odnosa medju njima, interfejsi, nasledjivanje.. a to znaci da vidljivih rezultata nema tako brzo. A samim tim ako sve to moras da radis skoro je sigurno da je veliki projekat u pitanju. Pitanje je da li tvoj projekat uopste spada u tu kategoriju.

Sa druge strane, bazu je uglavnom lako uraditi (pogotovo ako ti bluesman ne radi normalizaciju nakon sto si ti normalizovao pa denormalizovao istu ) i mozes da krenes sa front-endom (pogotovo ako imas dobar alat koji ce da ti ustedi sav vodoinstalaterski rad na relaciji front-end <-> baza). I rezultati, makar rada u toku, su brzo vidljivi, a to se cesto jos i trazi.

Mozda ce da bude drugacije kad jos i baze budu podrazumevano nudile tipove podataka a la java.Object, net.Object, php.Object i slicno..

"Doh!" sto bi rekao dinke, ovaj, Homer Simpson.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 03. 02. 2006. u 09:03.
degojs je offline   Odgovorite uz citat