Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 02. 2006.   #33
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan Varagić
Drugim rečima, nema nešto diskutanata koji rade preduzetnički posao, tj. žele veći broj klijenata da bi razvili firmu. Takođe, nisu se javili ni oni koji rade u takvim firmama.
Nema? Ja mislim da ima, ali su (smo) dosta low profile... Ja se bavim upravo preduzetnistvom, ali ne vidim razlog da pretereno dizem glas.

@Dinke: nije problem u visini plate, nego o kvalitetu samog kadra. $1.4K je apsolutno previse za platu PHP programeru, naravno izuzimajuci par survih profija sa solidnim senioritijem koji ostvaruju izuzetnu produktivnost. A takvima se obicno i ne daje fixna plata, nego imaju vec neki equity u firmi...

Racunaj da tih $1.4 neto izadje na $2K (grubo), plus on mora nesto i da zaradi firmi, plus amortizacija, znaci njegova produktivnost mora biti reda velicine $3K mesecno da bi to imalo smisla.

Koliko PHP programera ovde moze da napravi $3K mesecno u smislu ciste produktivnosti? Mislim da imam dovoljno prstiju da ih prebrojim...

Problem je ipak u prevelikom noise-u. Tu se potpuno slazem sa bluesom. Ja sam isto pogledao dosta CV-jeva u poslednje vreme, jer (bezuspesno) pokusavam da prosirim tim sa jos programera ali jednostavno ne postoji kvalitet iz koga mogu da proberem nesto. Svakom koga sam intervjuisao sam postavio 2 pitanja. Koliki je minimum plate koju ocekuje, i sa kojom platom bi u perspektivi bio potpuno zadovoljan. Odgovori su porazavajuci, ljudi koje pas nema zasta da ujede u CV-ju mi traze 700 evra kao startnu platu. Pritom na pitanje o nekim live referencama obicno bude "ma evo, bas je bilo, ali sad nesto skinuli sa servera..."

Da li to znaci da trenutno rade za 600? Ne. Jednostavno vlada filozofija "bolje da sedim kuci nego da radim za 400 evra". Delom je i community "zasluzan" za to, jer sve vise vidim da se frlja raznim ciframa, svi nesto rade za pet nula, niko navodno ne mrda misha ispod soma evra, a ovamo se voze GSP-om... Sa druge strane, i dalje vlada prilicno ziherasko ponasanje mladjih ljudi, sto mi je potpuno nejasno. Radije ce klinac da radi u SBB-u za 20 hiljada mesecno plus topli obrok, nego za $700 kod mene...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat