Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 02. 2006.   #39
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
zigor:
Hm... nas ima 7 stalno zaposlenih ...
Zaboravio sam u prošloj poruci da napišem da nisam upućen u informacije u kolikim timovima rade baš svi ljudi odavde, tako da su mogući propusti ovakvog tipa gdje zaista ne znam koliko neko ima stalno zaposlenih. Mislio sam više na generalnu situaciju.

Citat:
bokacbl:
Realno gledano za osnivanje firme, placanje npr 2 radnika, na godisnjem nivou izadje oko 3000-4000 Eur sto i nije veliki kapital za pocetak, ali je problem u pronalazenju klijenata jer uvijek se desi da "ima jedan momak sto to radi za 100 Eur"
Ček, ako recimo samo konkretno na ruke daješ 4000 evra na dva radnika, to dođe 2K EUR za 12 mjeseci, odnosno ugrubo 160E mjesečno po čovjeku. Samo da se pokriju najosnovniji troškovi života u BL (krov nad glavom + hrana) potrebno je duplo više. Mislim da tom logikom zapošljavanja ne možeš da tražiš viši kvalitet od poznavanja prepravljanja PHPNukea.

Citat:
bluesman: Pronaći programera, i to ne nekog arhaičnog jezika ili super modernih tehnologija, već najobičnijeg PHP programera u Srbiji je prava golgota. Lako je osnovati firmu, ali kojih desetak (bar polukvalitetnih) ljudi ćeš ti da zaposliš da programiraju?

dinke: Pre par nedelja ja sam za potrebe svoje firme trazio bas iskusne PHP programere (za pocetnu platu od 1400$) i iskustva su bila najblaze receno porazavajuca.

boccio: nije problem u visini plate, nego o kvalitetu samog kadra.
Zaista nisam znao da je situacija sa PHP programerima ovoliko loša. Pa onda majku mu, zar je stvarno nemoguće da u Srbiji ne postoji adekvatan broj sposobnog kadra za ozbiljnije projekte, faktički mi onda realno nemamo šta više da pričamo o razvoju ebiznisa na ovim prostorima...

Citat:
boccio:
Problem je ipak u prevelikom noise-u. Tu se potpuno slazem sa bluesom. Ja sam isto pogledao dosta CV-jeva u poslednje vreme, jer (bezuspesno) pokusavam da prosirim tim sa jos programera ali jednostavno ne postoji kvalitet iz koga mogu da proberem nesto. Svakom koga sam intervjuisao sam postavio 2 pitanja. Koliki je minimum plate koju ocekuje, i sa kojom platom bi u perspektivi bio potpuno zadovoljan. Odgovori su porazavajuci, ljudi koje pas nema zasta da ujede u CV-ju mi traze 700 evra kao startnu platu. Pritom na pitanje o nekim live referencama obicno bude "ma evo, bas je bilo, ali sad nesto skinuli sa servera..."

Da li to znaci da trenutno rade za 600? Ne. Jednostavno vlada filozofija "bolje da sedim kuci nego da radim za 400 evra". Delom je i community "zasluzan" za to, jer sve vise vidim da se frlja raznim ciframa, svi nesto rade za pet nula, niko navodno ne mrda misha ispod soma evra, a ovamo se voze GSP-om..
nažalost kao i u gotovoj svakoj drugoj stvari na ovim prostorima uvijek postoje dvije potpuno krajnosti koja u svemu prave problem i koče dalji razvoj bilo čega, pa i ove naše priče, mislim konkretno:

1. krajnost: Zaposleni koje rade za kikiriki i zadovoljni su time. Mislim neko ko ima 25 godina, živi sa roditeljima i spreman je da radi full-time posao za iznos koji čini polovinu iznosa neophodnog za njegove najosnovne životne troškove (stan + hrana) i zadovoljan je svojim životom i radnim mjestom... taj je za mene budala i treba ga kapitalistički iskoristiti na najsvirepiji mogući način...

Tu su i poslodavci koje traže one-man-show zaposlene za lovu kojom isti ne mogu da otplate svoje najosnovnije životne uslove i očekuju od takvih da budu produktivni i da takva firma uspješno posluje i raste... Stav kad isti jasno kažu: ti možeš da radiš kod mene za kikiriki ( u boljem slučaju na granici egzistencije, popularno srpski rečeno za pozitivnu nulu), ili da spavaš kući za dž, pa ti sada vidi... Prema ovom nije samo kadar kriv, nego su krivi i poslodavci. Znači važi obostrano.

2. krajnost: Zbog ovih poslodavaca (ne)zaposleni idu u drugu krajnost i traže ogromne iznose za svoj rad, a realnost je da u CV kao što boccio kaže, nema pas za šta da ih ujede. Što će reći ovi prvi podcjenjuju, a drugi precjenjuju cijenu vlastitog rada.

Sam community što opet boccio reče je upravo taj koji širi dezinformacije na koje se ljudi pecaju, a suština je da oni što šire iste sreću se sa situacijama da nemaju za kafu ili još gore kući šta da jedu... Ali kad je u pitanju virtuelna stvarnost, svi mi radimo pet nula... Meni nije samo jasno da li će tržište ikad na ovim prostorima biti u stanju samo da formira odnos ponude i potražnje za radom u ovoj industriji...

Citat:
Sa druge strane, i dalje vlada prilicno ziherasko ponasanje mladjih ljudi, sto mi je potpuno nejasno. Radije ce klinac da radi u SBB-u za 20 hiljada mesecno plus topli obrok, nego za $700 kod mene...
Ziherašenje je dio srpske genetike i ostatak Titovih vremena. Svaki put kad upalim dnevnik na TV gledam idiote po raznim državnim preduzećima koja su propala prije 15 godina kako kao svako jutro odu u preduzeće na kafu, pročitaju novine, ispričaju lokalne tračeve i kući su do jedan i onda kao priče preduzeće im duguje po 12, 24, 48 plata... Ja bih ličnu takvu bagru poslao u rudnike da radi.

Ziheraši nisu potrebni nikom ko ozbiljno da razvija firmu. Ako je on proračunao da će na nekom poslu da džabalebari uz minimalno cimanja da i uzima isto tako neki minimalan iznos umjesto da zapne negdje i uzme normalne pare, njegova stvar... fala doviđenja.
mungos je offline   Odgovorite uz citat