Pogledajte određenu poruku
Staro 07. 04. 2006.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Identitet na web-u

Danas, posle priče na eTrgovina, u kolima na povratku kući razmisljam o konceptu indentiteta korisnika na net-u. Ne znam da li svi znate o čemu je reč, glavno pitanje je cenralizovanje ličnih podataka ili neki servise, kao što je recimo pokušao Microsoft svojim Passport servisom u kojem pomoću centralnih podataka pristupate mnogobrojnim servisima. Microsoft je to ograničio na svoje servise (koliko se ja secam) MSN, hotmail...

Google ima nešto slično sa svojim gmail account-om koji je username i password za mnoge google servise uključujući i adsense i analytics.

Kako bi moglo da izgleda neko globalno rešenje i kolika je uopšte verovatnoća da će mnogi servisi prihvatiti korišćenje takvog jednog centralnog identiteta osobe na netu.

Znači, na primer, ja se registrujem na nekom servisu koji se zove DPTPassport i onda, gde god da odem na bilo koji servis, umesto registracije i unošenja gomile podataka iznova svaki put i pamćenja stotine passworda (ako ne koristite uvek isti svuda) jednostavno koristim svoj DPTPassport. Znači pri registraciji, jednostavno unesem svoj DPTPassport username i password i već sam registrovan za taj novi servis, pri čemu servis pristupa mojim podacima kao što je ime, prezime, email...

Šta recimo sa kupovinom online? Da recimo čuvam broj kreditne kartice na takvom nekom servisu, i onda kada kupujem nešto, umesto unošenja podataka ne neke potencijalno nesigurno sajtove, jedostavno cela transakcija ode preko mog centralnog identiteta. Taj nesiguran servis nikada neće saznati moje podatke o kreditnoj kartici, svo obavlja taj neki DPTPassport i samo isporučuje rezultat transakcije ovom servisu.

Naravno, priča je mnogo kompleksnija, ovo su samo neke nabacane ideje, čisto za početak
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat