Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 12. 2005.   #4
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Najbolje je uporediti Internet, tačnije www sa svim ostalim medijima, pa napraviti analogiju reklamiranja recimo na TV ili novinama i onda pronaći pravu poziciju www.

Postoje besplatne novine, koje ljudi rado čitaju jer ne koštaju ništa, međutim da bi se te novine izdržavale, moraju da nafiluju strane reklamama, u suprotnom nikada ne bi videle svetlo "trafike".

Šta radite u tom slučaju? Pa ako vas previše smaraju reklame, ili mislite da vam sadržaj nije dovoljno interesantan da bi istrpeli te reklame - jednostavno više ne uzimate te novine.

Postoje novine koje se plaćaju, koje, zarad dodatne zarade, takođe nafiluju reklamama. Vaše je da odlučite da li ćete da čitate i plaćate za te novine.

Postoje besplatne televizije koje su takođe nafilovane reklamama, i većina se slaže da prilično iritira kada na svakih 15 minuta naiđe blok reklama.

Ali šta radite u tom slučaju? 99% ljudi, ako ne ode da obavi nešto u mešuvremenu dok traju reklame, jednostavno prebaci na drugi kanal.

Postoje on-demand televizije, gde možete da izaberete programe koje želite da gledate, plaća se više nego za bilo koju drugu standardnu televiziju, ali bar uživate u programu. Košta, ali vredi.

E sada, kada pogledamo ka www, dolazimo do slične situacije. Postoje sajtovi koji vrve od reklama i jednostavno čovek više ne vidi sadržaj od silnih reklama. Šta radite? Odete na drugi sajt.

Takođe, znam iz ličnog iskustva, postoje sajtovi koji omogućavaju, da za simboličnu članarinu, imate dodatne sadržaje plus ne prikazuje vam reklame. Takav slučaj je recimo sa www.romance-cafe.com . Besplatni članovi mogu da zadrže taj status koliko god žele, međutim postoji mogućnost da uplatite članarinu, i pored standardnih extra features - ne prikazuju vam se reklame.

Ja mislim da je to princip po kojem bi trebalo da funkcionišu svi komercijalni sajtovi. Ko želi da gleda, nema problema, ko želi da plati - ne prikazuju se reklame, pa kako kome odgovara.

Šta se događa kada web sajt ne može da se izdržava? Ili se gasi ili prestaje njegovo ažuriranje. To je sve posledica blokiranja reklama. Ne kažem, ima puno "alavih" vlasnika sajtova koji bi prikazali 200 reklama po strani iako za to nemaju potrebe, međutim to se lako rešava - ljudi prestanu da dolaze na te sajtove.

WWW je bar jednostavan po tom pitanju... sve je one click away.

Insistiranje na blokiranju reklama je direktno otimanje para iz džepa vlasnicima sajtova, jer iako se većina reklama plaća po kliku, jako su bitni i impressions jer neki plaćaju i to a neki donose odluke na osnovu toga.

Evo primera. Ja nudim recimo reklamiranje kod mene na sajtu, po ceni od xxx ... i objašnjavam klijentu kako imam xxx poseta dnevno, xxx strana, xxx imressions, pa usled blokiranja reklama moće doći ili do neslaganja statistika (pa klijent misli da sam ga lagao), ili do nedovoljnog broja imressions (pa klijent odustane od reklamiranja) ili do toga da se klijent odluči za reklamiranje kod mene, pa usled blokiranja reklama jednostavno nema očekivani broj impressions i propada kampanja.

Osim toga, u statistikama se može doći do čudnih rezultata po pitanju CT, pa se postavlja pitanje: ili neko fake-uje klikove, ili neko nekoga laže, što opet dovodi do nepoverenja klijenta i prestanka saradnje.

Još jedna diskutabilna stvar je, pošto vidim da kažete da "ionako nebi kliknuli na te reklame", je pitanje "da li ste sigurni u to što pričate?". Znači, nikada niste kliknuli na neki banner? Nikada niste naišli na interesantnu reklamu. Nikada niste okrenuli broj telefona koji ste videli u oglasu?

Sledeće pitanje je "Šta je reklama?". Reklama je ne samo ono što svi tradicionalno shvatamo, već je reklama i link. Zar ne? Pa šta onda, da blokiramo i sve eksterne linkove? Zašto da ne, i to je reklama. Međutim, onda rušimo osnovni koncept WWW.

Ono što ja pokušavam da objasnim "nekim" ljudima ovde je da ne razmišljaju tako plitko, neka malo zagrebu ispod površine, nije sve tako crno-belo.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat