Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 02. 2009.   #1
aleck
član
Certified
 
Avatar aleck
 
Datum učlanjenja: 09.12.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 81
Hvala: 0
5 "Hvala" u 4 poruka
aleck is on a distinguished road
Default iPhone AppStore - poslovanje iz Srbije

Da li se neko bavi ovim?

Ja završavam svoju prvu aplikaciju i trenutno se, paralelno sa SDK-om, raspravljam i sa poslovnom stranom priče. Evo kako sam do sada rastumačio priču i korake:

1. registrovati se kao iPhone developer iz Srbije (ovo sam završio)
2. dobiti EIN broj od IRS-a (ovo sam završio)
3. popuniti Bank info i Tax info na iTunes Connect sajtu (ovo sam u procesu)
4. negde tamo u budućnosti primiti pare

Stavka 4 je ono što najviše boli. 30% od prodaje uzima Apple, što je ok. Ostaje znači 70% za mene. E sad, kako Srbija nema nikakav tax treaty sa US, onda od tih 70% IRS zadržava 30%. 0.7 puta 0.7 = .49, tj. od originalne cene aplikacije meni ostaje 49%. Na ovo onda dolaze mogući nepredviđeni troškovi transfera para, ali ajde da verujem da toga neće biti ili da će biti zanemarljivo.

Od tih 49% kada dođu, a ako prodaja krene kako se nadam, onda ću ovde platiti dodatni porez na kraju godine od 20%, što znači da mi od originalne cene aplikacije ostaje 40% ili manje.

Ovo dvostruko oporezivanje i uopšte veličina tih procenata *vrlo* boli. Otvoren sam za sve vrste ideja, saveta, kontakata itd. Non-resident firme u US ili nekoj drugoj zemlji. Lobiranje kod vlasti da se napravi tax treaty (long shot, ali vredi istražiti ima li šanse u dogledno vreme). Praktično bilo šta, obzirom da mi je želja da od ovog napravim primarni biznis.
__________________
AV
aleck je offline   Odgovorite uz citat