Pogledajte određenu poruku
Staro 17. 10. 2009.   #7
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Recimo, sada ja imam sajt na na nekom serveru i provajder upgrade-uje na php6. I onda me cima klijent pa se zali da ne radi sajt a ja kazem "pa nisam nista menjao, nemoguće da ne radi". On u panici kuka "pa ... vidis da ne radi - uzmi i sredi - platili smo ti za to". A ti onda sedi i radi za dzabe jer su brainiacs smislili da poizbacuju gomile funkcija.
Ovo mi se desilo previše puta, i jedno vreme sam mislio da je to stvarno moja odgovornost, i želeći da ispoštujem klijenta, ispravljao sam kôd (besplatno). Problemi su bili u upgrade-ovanju servera sa PHP4->PHP5. Naravno sada mi to ne pada na pamet da radim. U ugovoru jasno preciziram da niko ne može neovlašteno da "čeprka" po projektu koji sam ja izradio, a to uključuje i samog klijenta koji ne može (ne sme) da direktno pristupa na recimo ftp/mysql, ne sme da menja direktno fajlove i sl., niti provajder sme da (bez pitanja) menja konfiguraciju servera (što se inače redovno dešava po jeftinim shared hostingzima) -- osim ako nije posebno drugačije navedeno. Odnosno u slučaju kada oni to ipak rade, garancija ne važi, pa su dalje slobodni da rade šta hoće, o svom trošku. Dakle ili sam ja "gazda" ili je neko treće lice, ali nikako nismo zajedno gazde.

Citat:
Pa upravo zato kod kvalitetnijih hosting provajdera postoji opcija izbora PHP verzije tako da klijent ili osobe zadužene za web sajt mogu da biraju koja verzija PHPa će "terati" njihov web sajt u bilo kom trenutku
Tu dolazimo do ovoga. Pametno je zakupiti ovakav hosting, gde će se moći instalirati verzija po izboru, kada mi to želimo.

I naravno klijenta treba u startu informisati spram koje verzije se radi projekat, šta to znači, koje su implikacije, šta se očekuje u budućnosti i zašto, tako da kada i ako dodje do upgrade-a servera, da ne bude iznenađenja tipa "platili smo, popravljaj za džabe".
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat