Pogledajte određenu poruku
Staro 22. 12. 2013.   #1
Dzonny
član
Certified
 
Avatar Dzonny
 
Datum učlanjenja: 02.01.2010
Poruke: 67
Hvala: 2
4 "Hvala" u 4 poruka
Dzonny is on a distinguished road
Default Plaćanje poreza za freelance poslove?

Pozdrav svima,

Već duže vreme preko nekoliko freelance sajtova radim honorarno, uglavnom preko elance platforme. Iz Srbije sam, imam devizni račun u komercijalnoj banci na koji primam sve uplate.
Prilikom prve uplate koju sam imao iz banke su me zvali da se izjasnim o izvoru priliva što sam i uradio, rekavši da je u pitanju "honorarna uplata". Potpisao sam i generalno ovlašćenje kako ne bi morao pri svakom prilivu od istog uplatioca da trčkaram u banku.

Moje pitanje je vezano za to da li ja moram da plaćam državi porez (ako se ne varam to je 20%) na taj novac? Da li me možete uputiti na takav zakon, i da li me možete savetovati u vezi toga? Ne bih želeo da imam problem sa zakonom, a opet - nije to neki astronomski novac, plus država nema veze sa mojim radom ni malo, i koliko znam velika većina ne plaća porez već se izjasni kako je uplata od porodice iz inostranstva i svi su srećni.

Nadam se da ste razumeli moje pitanje, oni mi u banci nisu ništa rekli o porezu niti su ga spomenuli, ali se plašim da se promenama zakona tu nešto ne desi pa "provale" kako godinama nisam plaćao ništa, a trebao sam jelte...
Dzonny je offline   Odgovorite uz citat