Pogledajte određenu poruku
Staro 07. 11. 2006.   #99
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

[Edit: stvarno nisam mislio ovoliko, majke mi ]

doletio sam na topic jer vec par dana mi prodje kroz glavu da uzmem banner od humanosti i stavim na astro-art al od guzve nikako; sjetim se na putu u trgovinu a kad sam na forumu prozujim oko onog sta mi trenutno u guzvi treba i zaboravim. i sad doletim i vidim ovu forsu oko koga kolko i zasto treba bit sramota. i odustanem, jbg. mislim, da me se ne shvati krivo, ja lajem iz zagreba, banner na nasem sajtu je smijurija od konkretne pomoci, ali ipak, radi li se o humanosti ili normi?

svidjelo mi se strasno sto bluesman rece (parafraziram) -> mentalno i fizicki sposobnima ne dam nikad. slazem se do kosti, i sam sam takav. a ima nesto gdje sam jos gori, mozda i Šejtan himself, ali kad vidim npr. javne akcije za pristupne rampe za invalide koji ne mogu preko stepenica i od toga se radi velika fama, a sve se moze rijesit prostom sinergijom (treba vremena i pravog smjera jasno) da prva dva prolaznika uzmu i hopsnu covjeka u kolicima preko stepenica. da apsurd bude potpun -> i invalid ce se osjecat bolje kad mu zive ruke konkretnog covjeka posvete trenutak paznje umjesto da se organizira sva sila tehnologije i dogadjanja oko neceg sta u pozadini nema zapravo ni mrvu realne ljudskosti. kazem realne jer, u cemu je poanta?

nabacana lista ljudi potrebnih pomoci je vjecna stvar i apsolutno nista nece pokrenut jer da postoji puno ljudi potrebnih pomoci znamo svi u bilo kojoj sredini i bilo kojem vremenu. jos jedno ponavljanje takve informacije na internetu ne znaci nista. tako je bilo od kad je svijeta i vremena i bit ce dovijeka. time se stvarno od takvog mjesta radi stand/tezga sa nabacanom robom, gdje ima i armanija ali i reeebaaka i covjek se zapita cemu uopce sve skupa sluzi. i sve se svede eventualno na ono sto nixa kaze:

Citat:
on tim sms-om mora da shvati da je uradio dobro delo ..( to je dobro kod katolika ... good deed = mind relief ) i da se posle toga oseti dobro...
iako sam i sam katolik i iako nije bas korektno pisat u sadasnjem vremenu jer je indulgencija davna proslost, a simptom 'dobro se osjecam nakon dobrog djela' univerzalan, ali nixa je u pravu. prosta lista razvodnjava stvar i ne pokrece apsolutno nista. jedina asocijacija koja meni padne na pamet je: neko jos uvijek vjeruje u vilenjake. humanost sama po sebi jednostavno ne moze bit aktivnost, ona mora biti opis necega, nacin necega, metoda. ali sama po sebi, ona je najlon bez okusa i mirisa. cist larpurlartizam.

e sad, pokusaj konstruktivnijeg pristupa.

ono sta bi po meni moglo imat potencijala. uzmimo da je 'trziste' Srbija (bez obzira sto lajem iz zagreba, toliko sam u toku sa mentalitetom, zena mi iz bg )

Srbin covjek (a slobodno mozemo ovo prosirit i na Balkan) je covjek ponosan, covjek tvrdoglav, covjek koji kad se zainati vrlo lako kaze -> e sad necu ni kako ja ocu! kad mu pukne film i zena mu kaze krivu, prvoga ce bit Cezar i birtija ima pit dok on placa! bez obzira sto ce vec od sutra pa do slijedeceg prvog razbijat glavu kako i sta, i umjesto govedje jest jezikovu juhu.

dakle, kljucne rijeci: ponos, inat

daj mu osjecaj da je vazan, stavi ga u prednost ispred svih zivih i nezivih kredita bjelosvjetskih banaka i fondova, samo napravi okruzenje u kojem domaci ponos moze ismijat i u trenu pobijedit najlon zapada i jedna akcija ce za mjesec dana sagradit zgradu a ne kucu. bez sponzora bez velikih igraca. znaci, samo masovne emocije, ono sta je zajednicko najsiroj populaciji i kanalizirat u odredjeni cilj. euro po covjeku, nek ih se milijun ukljuci (koliko gleda big brother smece?) eto kuce i vola na postavljanju krova i televizije i slavlja i svega


s druge strane, ono sto je vec spomenuto -> konkretizacija. gore pokrenute emocije kanalizirat, ne razvodnjavat, jer to je prakticno gledano megalomanija. ko sto rekoh, bijede i tragedije ce uvijek bit i ne treba pokusavat izbrisat je, vec okrenut plocu na nacin -> sagradim li ijednu kucu i od beskucnika napravim domacina, napravio sam vise nego da sam svakom beskucniku dao po euro.

to je onaj dobar dio starih navika iz komunizma, npr. 'kasa uzajamne pomoci' u firmama, ne znam zove li se to isto tako kod vas. u najkrace: svi zaposlenici koji zele svaki mjesec daju u zajednicku skrabicu neke sitne pare i radi se lista: svaki mjesec neko dobiva beskamatni kredit. i milina svima.

ili dalje... sjecam se ko klinac kad je kod dede i bake na selu ne daj Boze nekome izgorilo imanje, po selu su se vozila kola od kuce do kuce i svak je davo kosaru kukuruza, vrecu psenice, sijeno, drva, ko sta hoce i moze jer taj covjek treba prezimit do slijedece godine. to je ta sinergija gdje je svaka karika bitna, ali to treba naglasit, osnovna ideja treba bit direktan osjecaj povezanosti onog koji daje i onog kojem se daje, a ne neka imaginarna ideja humanosti jer ona sa pomoci nema veze. na kraju krajeva, humanost na nacin kako je danasnji svijet shvaca (prvenstveno zapadni) je isprazna i nemoguca. a da ne pricam koliko je nemotivirajuce samo po sebi 'ispravljat krive magellanove maglice' tragedija koje su uvijek postojale i postojat ce zauvijek (cak nekad i zivcira jer je, opet kazem, larpurlartisticko). to je vec petljanje sa stvarima koje su iznad 5 minuta covjekove paznje, to ako neko i razmislja, ti su vrlo vrlo rijetki i efekti ce nuzno izostat.

zato, spustit sve u najprostiju mogucu sferu -> susjed, sutra postavljam crijep na kucu trebam 20 ljudi uzimaj slobodan dan kako znas i umijes! (poslije vrtimo janjca) bez toga ce tesko bit nekih efekata.

i naravno, u cijelu pricu se onda adekvatno uklapa ono sta ide u masovne osjecaje. Crkva, folklor, susjed, krava, inat, ponos, sta vec.

sorry svima, jbg, radim pauzu pa sam zasjeo i Tolstoj bi mi pozavidio
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo

Poslednja izmena od dee : 07. 11. 2006. u 23:53.
dee je offline   Odgovorite uz citat