Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 07. 2006.   #2
ppavlovic
expert
Expert
 
Avatar ppavlovic
 
Datum učlanjenja: 27.11.2005
Poruke: 543
Hvala: 47
57 "Hvala" u 31 poruka
ppavlovic će postati "faca" uskoro
Thumbs up

Uh... Frameworks...
Negde na jesen krenem da razvijam jedan CMS i resen da ga napravim modularno krenem u izucavanje MVC patterna i drugih design patterna. Tu se usput nametne prica o framework-ovima. I krenem ja da ih razgledam, jedan za drugim, procitam taj clanak sa O'reilly sajta, kontaktiram lika, on unapred objavi svoje resenje frejmvorka na svom blogu... Gledam, gledam i ... Od svega toga ne izaberem nista. Krenem nesto svoje da budzim.

Razmatrao sam Symphony (bas sam veceras ponovo pogledao video tutorijale za njega), CakePHP (nije nesto bio aktivan tada), Phrame (MVC2, cudno osmisljen, ali upotrebljiv), WACT i jos neke... Tad su najavili razvoj Zend Framework od kojeg se mnogo ocekuje... Sad kad je izasao, daleko od toga da je potpun. Ima dosta problema u razvoju jer ga neki kljucni ljudi napustaju, ActiveRecord je neupotrebljiv, itd, itd...

I naravno, tu je RoR, nazalost, samo za Ruby. Iz tutorijala koje sam pogledao vidi se da su ljudi dosli do tog frejmvorka od muke, cesto ponavljanje dosadnih zadataka i sl.

Poenta frejmvorka je da bude kompletan, da ti omoguci instant pocetak, pisanje koda bez previse ucenja, da je dovoljno prosiriv i naravno da ima dobre performanse. Symphony je jako dobar, ali ima milion stvari koje me nerviraju (ucenje Yaml, Prado drajver[sta je vec?!] za pristup bazama, stupid sistem za templejte, mnogo custom APIja i sl.). Imam osecaj da sam previse star da sve to ucim.
Moj izbor bi bio CakePHP (zato sto Zend nije potpun). Od frejmvorka ocekujem da bude dovoljno pametan da ti da ono glupo "// Insert Code Below" i da ti instant krenes da kucas kod bez da razmisljas gde se sta desava. Bar je tako M$ davno ucinio sa Visual C++. Koprcas se par dana sa pitanjima "Gde je ovo, sta radi, kako, zasto ovo ovde..." i na kraju te jednostavno bude briga jer se koncentrises na kod, logiku, a ne na razna tvikovanja i sl.
CakePHP zato sto mi dozvoljava da koristim AdoDB sa kojim radim poslednjih 5 godina, Smarty za koga sam vezan od pre 2 godine, ima odlican sistem dozvola tako da ne moram da integrisem PHPGACL, ActiveRecord (mmm...) al' kazu jako spor kod cross-table upita i odlican Nested Set model za predstavljanje hijerarhijskih podataka u tabeli.

So, za moj sledeci projekat bice CakePHP. Mmm... donuts...

Poslednja izmena od ppavlovic : 01. 07. 2006. u 01:57.
ppavlovic je offline   Odgovorite uz citat