Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 05. 2012.   #17
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Vecinu dole navedenog uzmi kao pozitivnu kritiku, tj. zamisli da te ovo pitaju:

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
Nebi se složio sa tobom. Rad od kuće, samozapošlajavnje, one-man-company prosto MORA da bude nešto drugo u odnosu na druga preduzeća. Prosto ne može isto da se tretira i to država mora da spozna i da organizuje.
A kako bilo koja druga drzava to drugacije spoznaje i organizuje?
Jedina bolja stvar u Nemackoj sa te strane je sto postoji neoporeziv minimum i ispod toga se nikakav porez/doprinosi ne placaju (tj. mozda se i plate pa se krajem godine i vrate). Ali ne cujem da kolege tamo imaju nesto bolju situaciju od vecih preduzeca u IT-u? (postoji gomila subvencija za agrar i ekologiju i sta ja znam, ali ne znam da postoji ista sto bi motivisalo/subvencionisalo one-man-IT show)

Citat:
Problem je što mi ne možemo, kao taksisti recimo, da zakrčimo Knez Miloša u Bg, napravimo kolaps i isteramo šta nam se sviđa. Namerno poredim taksiste jer je taksista recimo, samo-zaposlen preduzetnik. Plaćaju porez oko 12k mesečno, udruženju 5-7k i to je to. Može da napravi milione i nikom-ništa. Nema kasu, ne izdaje fakture, ne treba da vodi poslovne knjige, ne treba mu knjigovođa... Sedne, vrti đevrek 10 sati na dan i živi bolje od 70% stanovništva.
Kao neko ko se stalno vozi taxiem, mogu ti reci, ne uzimaj taxiste za poredjenje. Mozda neki od njih napravi >500e (zarade, ne prometa), ali to su izuzeci, ne prosek.
I sta tebe zaustavlja da uradis isto kao taxista? Otvoris pausal, imaces slican pausalni porez kao oni.

Citat:
Neki prosečan developer, nek sklepa i 2-3 sajtića mesečno ne može to da naplati više od 1000. Da ne nabrajamo sad, počev od knjigovođe, PDV-a, poreza na priliv, održavanje računa i provizija po bankama, firmarine, razne druge p.m.... Koliko mu ostane? Taman za đevrek.
Kakav crni PDV? Ovde je rec o softveru koji se izvozi - PDV je nula, zilch, nema ga, ne knjizi se, nece ga biti i da imas milijarde prometa.
Kakav porez na priliv? Verovao ili ne, firma ne placa nista za prilive (cak ni banci - eventualno medjubanci 12eur, i to je to)
A taxista nema odrzavanje racuna? Ti kao pausalni programer mozes i bolje proci. Mozes jednom godisnje da dobijes sve uplate, platis sve poreze (i mozda neki unapred), ostatak podignes, tj mesec samo platis odrzavanje i to je to.
Firmarine vec zavise od opstine, ali negde ih nema za firme koje se ne isticu (a ti ako izvozis softver nemas razloga da se ikako istices ovde)

I na kraju, ako mislis da pausal previse kosta, imas i opciju da legalno radis po ugovoru o delu, ukupni porezi/doprinosi 48% od bruto i samo kada dobijes, ali jbg.. legalno.

Citat:
Prosto, taj developer NE MOŽE da radi legalno.
Mislis, neisplativo je? To da.


Ponavljam, sve ovo (osim poneki komentar za taxiste) uzmi kao pozitivan komentar, tj. kako bi odgovorio da ti daju ove argumente?
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat