Pogledajte određenu poruku
Staro 29. 06. 2006.   #11
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

@bluesman: Nisam pravnik, ali mislim da da. Pogotovo u SAD. Ovdje kod nas tuzenje ne funkcionise ni za mnogo sta drugo, pa bi tako bilo i za ovaj slucaj.

U sustini, ne radi se o tome da licima sa hendikepom mora da se omoguci udoban sajt, jer samo zamislite surfovanje zatvornih ociju, vec da oni mogu da obave osnovne funkcije sajta. Ako su to olimpijski rezultati, da ih mogu saznati. Ako je prodavnica, da mogu naruciti iz nje.

Veliki broj slijepih lica je stariji od 65 godina. Recimo, za njih je savrseno da mogu da naruce iz neke online prodavnice svoje potrepstine, ako to mogu da urade bez icije pomoci. Jer, sve cemo se sloziti da bi prodavac koji radi u offline prodavnici koji bi bio neljubazan prema slijepoj osobi ili osobi u kolicima zasluzio nas prezir. Zasto je onda da to bude drugacije sa online prodavnicom? (slican argument je zasto je po meni potpuno isti ulicni obijac trafika i "haker" koji krade karticama na web shopovima)

Mislim da na ovaj problem treba gledati sa druge strane: npr u Njemackoj je broj slijepih lica oko 150.000. Ukoliko moj web shop ponudi udoban rad tim ljudima, oni ce narucivati od mene. Imati na svojoj strani toliku ciljnu grupu samo omogucavajuci da oni mogu da koriste sajt (sto se manje-vise pokapa sa drzenjem standarda) po meni je izuzetno pametan poslovni potez. I slicno je i u drugim zemljama.

U Srbiji ima oko 15.000 slijepih i slabovidih osoba, ali je problem sto ih je vrlo malo racunarski pismeno i koristi Internet... Ali sasvim sigurno da ce se to promijeniti. Usput, provjerio sam i za lokalne zakone i prije 2,5 mjeseca je usvojen Zakon o sprecavanju diskriminacije nad osobama sa invalidetom i po njemu su propisane i kazne (evo je samo dio koji moze biti interesantan):

Novcane kazne za pojedince

5 000 do 50 000 dinara

• Ispisivanje poruka ili simbola

• Uskracivanje prava

• Vodenje postupka na nacin koji otežava ostvarenje prava

• Odbijanje pružanja usluge


10 000 do 50 000 dinara

• Odbijanje zahteva za uclanjenje ili postavi posebne uslove

• Vlasnik nedostupnog objekta ili javne površine


Moguce je da se veb sajtovi mogu podvesti pod neku od ovih tacaka...
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 29. 06. 2006. u 19:19.
zira je offline   Odgovorite uz citat