Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 10. 2007.   #20
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Thumbs down ko prodaje oglasni prostor na vasem sajtu

Citat:
Originalno napisao pcigre Pogledajte poruku
Iskreno, meni ovo pre zvuci kao neinteresovanje marketing agencija da organizuju ovakav vid "malog" oglasavanja...
Off Topic: Da se u startu ogradim ne radim u marketinskoj niti u njenoj podvrsti - agenciji za zakup oglasnog prostora pa ne stajem ni na ciju stranu


Za ljubav, rat i prodaju oglasnog prostora u medijima je potrebno dvoje. Oni koji bi eventualno da kupe, ako ce imati koristi, i oni kojima je imperativ da prodaju jer od toga (bi trebali da) zive.

Upitajte se kako se i ko prodaje oglasni prostor na sajtovima. Kada se pokrece stampano izdanje odluci se o tipu i uredjivackoj politici pa krene u potragu za glavnim i odgovornim urednikom i marketing menadzerom (komplikovan naziv za sefa tima koji prodaje oglase). Kada se pokrece sajt kod nas u 99% slucajeva to rade osobe koje znaju da ga naprave.

Evo primera o znaacju prodaje oglasnog prostora za medije. U GSM Publicu koji izdaje dva magazina, Mobilni i e magazin, situacija je u moje vreme bila ovakva. Svaki magazin je imamo urednika i njegovog pomocnika ili zamenika (mada smo dugo radili i samo urednici), postojao je jedan novinar koji je radio za oba magazina i lektor.

Dakle redakciju dva mesecna magazina cini 5-6 ljudi.

U prodaji je radio sef, dva pomocnika, sekretarica izdavackog preduzeca je sredjivala papire a i sam vlasnik se vrlo aktivno ukljucivao + sto je veci deo redakcije imao mogucnost da proda reklamu i uzme procenat.

Odnos snaga produkcija/prodaja je dakle ili isti ili malo na jednu stranu.

Ovo jeste ekstreman primer, jer je redakcija veoma mala, ali su ekstremni primeri i veb sajtovi koji u 99% slucajeva uopste nemaju resenu prodaju reklamnog prostora niti ideju kako bi i ko to trebao da radi.

Zaprepastio sam se kada sam cuo pricu iz agencijskih krugova (a ubedjen sam da je istinita) da je na upit o uslovima oglasavanja koji je poslan na e-mejl adrese pet veoma ozbiljnih sajtova jedna ponuda stigla u roku, jedna posle urgencije telefonom a tri nikada.
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje Miloje Sekulic za poruku: