Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 10. 2007.   #1
techcode
novi član
 
Datum učlanjenja: 15.08.2007
Lokacija: Beograd
Poruke: 5
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
techcode is on a distinguished road
Default Placanje poreza na dohodak u vidu inostranih priliva na devizni racun

Hteo sam da pitanje postavim u : "Primanje para is inostaranstva, ima li promene" > http://www.devprotalk.com/t3662-prim...i-promene.html

Ali posto je lock - onda ovde ...

Trebam da (kao fizicko lice) primim uplatu na devizni racun kod banke. Isplata ce doci od strane MoneyBookers-a najverovatnije a naravno za freelance programiranje/dizajn koji sam radio na razlicitim projektima - pri cemu ja ne znam ko je tu njima platio kao fizicko, a ko kao pravno lice (mada mislim da to nije ni bitno).

Razumem da cu morati da potpisem izjavu/formular o svrsi uplate u banci ...itd. Pregledao sam sve forume i postove (ovde i ES) na ovu temu, kao i http://www.poreskauprava.sr.gov.yu/s...NaDohodak2.pdf

Mene zanima tacno sta, koliko i kako se to radi (placa porez)? Da li ovo uopste i spada u dohodak ili ne?

Predpostavljam da je odgovor da spada posto su se u zakonu lepo dosetili da je dohodak svaki vid zarade ostvaren na teritoriji Srbije ili druge zemlje. Ali sta je zarada?

Na forumima postoje dve price:

1. Porez placas samo ako predjes X iznos za godinu dana na osnovu svih prihoda (student sam, drugih prihoda nemam) - i gde je to X razlicito definisano na razlicitim mestima ali uvek nesto > 1Mil dinara (zakon kaze 3x prosecna godisnja plata u republici u prethodnoj godini)

2. Porez placas na svaku transakciju u vidu 20% + gore spomenuto ako predjes X i to da trebas poreskom da prijavis uplatu u roku od 15. dana od dana pristizanja novca pa vec onda koliki je rok za uplatu ne znam ...

Dok po linkovanom zakonu - koliko sam uspeo da protumacim - slicnije je ovo pod 2. sa foruma, ali ne bas u potpunosti.

Naime tu se spominje bruto - a to je valjda ovo koliko je para leglo na racun? Ili sa suma gleda kao neto, pa se mnozi sa 1.5_sta_vec za dobijanje bruto? Dalje, tu je normirani trosak koji je 20% do 60% (u zavisnosti od vrste posla - a jedino slicno je izrada baze podataka sto je -40%) koji se oduzima od bruto. Eventualno to sto mi je otac ne zaposlen pa je i to nekih -15%. I onda na to obracunava porez. Koji je opet u zavisnosti od vrste 10% do 20%.

Sta je od ovoga tacno? Dakle da li se placa samo ako predjes 3 prosecne godisnje plate u republici (ili kako vec) ili na sve? Za svaku uplatu ili na kraju godine? I ukoliko treba platiti porez po svakoj uplati, kako to uraditi?

Jos jedna iznesena alternativa je registrovanje preduzetnice radnje, uz zehtev za pausalno placanje poreza. Uzimajuci 125 Eura (kazu 100 do 150) mesecno za poreze i doprinose pitanje je koliko se to isplati. Mada je olaksavajuca okolnost mogucnost da se bespovratno dobije 130K dinara za zapocinjanje biznisa. Koje dakle plati ~ 1/2 od onoga sto ti kasnije uzmu kroz poreze i doprinose jer si onda obavezan da firma radi min 2 godine.

Da li je sa preduzetnickom radnjom i pausalnim placanjem i ovakav vid zarade pokriven (wire iz inostranstva).

Alternativne metode tipa otvaranje racuna u Bosni, Hrvatskoj ...itd su mi poznate ali nisam zainteresovan. Kao i varijanta gde se od posrednika (www.ikobo.com, epassporte, 2co ...) dobije kartica kojom podizes pare na bankomatu i placas u prodavnici.

Recimo da hocu sve 100% legalno.
techcode je offline   Odgovorite uz citat