Pogledajte određenu poruku
Staro 16. 05. 2008.   #1
Nemanja Avramović
emperor Selassie
Grand Master
 
Avatar Nemanja Avramović
 
Datum učlanjenja: 20.10.2006
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 754
Hvala: 361
576 "Hvala" u 88 poruka
Nemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko MSN za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko Yahoo za Nemanja Avramović
Default [php] Zatvaranje koda ili ne?

Temu postavljam ovde jer me zanima vaše mišljenje o tome kako bi se zatvaranje koda odrazilo na popularnost softvera. Ako neko zna adekvatniji forum, molim ga da je prebaci tamo.

Imam komercijalnu PHP aplikaciju koja je otvorenog koda i bez ikakvih "call-home" stvarčica, koja se, eto, našla na warez-bb.org (i ono da "si uspeo kad te neko krekuje" uopšte nije tačno )
Pošto je procurela, kontam da mogu da se "oprostim" od te verzije iako sam nekolicini hosting sajtova prijavio abuse i oni su obrisali fajl (ali ko zna koliko ljudi je to do sad skinulo i ko zna gde se sve to sad share-uje).

Na svu sreću, u izradi je nova verzija koja će, verujem, svojim mogućnostima "počistiti" verziju koja je procurela. E sad, da se ne bi isto desilo kao sa prethodnom verzijom, razmišljao sam o par "zaštita":

1) Ubaciti call-home funkciju koja na mom serveru proverava da li je serveru na kom se vrti skripta (što je moguće lažirati, ali malo teže [bar se nadam] na shared hostingu) dozvoljeno da pokreće skriptu.
2) Koristiti ZendGuard ili IonCube i enkodovati PHP stranice (ili barem neke "ključne" stranice pa uz to koristiti i rešenje br. 1)
3) Koristiti neki software za tzv. činjenje koda nečitljivim (obsfucation), a onda koristiti i rešenje br. 1

E sad, ono što mene brine kod rešenja br. 2 (pored visoke cene Zend Guard-a ) je to što dosta servera nema instaliran Zend Optimizer pa bismo izgubili dosta mušterija koji na serveru nemaju ZO. Obsfukacija (kako se to uopšte zove na srpskom?) nije neka zaštita, ali je opet teže null-ovati takvu skriptu od one koja je napisana "čitljivim PHPom".

Šta vi mislite o ovome? Prvenstveno me zanima mišljenje ljudi koji takođe imaju komercijalne LAMP aplikacije (khm, Ilija? )
Naravno, nema podrške za one koji nisu platili softver, ali voleo bih još nekako da zaštitim aplikaciju.
Kako to rade velike firme kao npr. Jelsoft Enterprises (vBulletin)?

p.s. Imamo otvorenu firmu (u Crnoj Gori), ako nešto znači.
__________________
Moj portfolio sajtić | wat?
Nemanja Avramović je offline   Odgovorite uz citat