Pogledajte određenu poruku
Staro 03. 05. 2006.   #15
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Bas tako bluesman, dobro mi znamo sta je to, dobra stvar, ali zvati to Web 2.0. Moze da se diskutuje i je li to revolucionarno uopste, ja na svet ne gledam kao na neki produzetak Interneta. Mislim da je vreme da ponemo da promovisemo [url=http://www.devprotalk.com/]Web 3.0[/b] zar ne? Nadam se da je sada jasno o cemu se prica, nikako o tehnologiji koja je iza. Dalje, o clanku na o'reilly sajtu bih mogao mnogo sta reci, RSS syndication imate na bezveze sajtu koji ima bezeveze bezvredan content koji poklanja, ozbiljan sajt koji debelo placa autore tekstova (koji mogu i doktorat da imaju) nece dati content nekom blogeru. A o taggingu da ne pricam, imam ja jednu svoju listu i zasto sad da je prebacujem na del.icio.us? Sta ja dobijam za utroseno vreme na del.icio.us? Trazio sam goth/gothic content na del.icio.us i nisam nista kvalitetno nasao sto vec ne poznajem, jer to nija mainstream. A sto se blogova tice, velika vecina je potpuno bezvredna, odnosno, onoliko vredna koliko je autor upucen u materiju (ima i dobrih, samim tim, ali to posebno valja traziti). Ako trazite benchmarkove net je jaka stvar, ali sta cemo sa mehanikom fluida? Ako to ima na nekom sajtu da je dobro i napisano za studenta ili inzenjera, nije to blog, nit je to besplatan content koji svako moze pokrasti preko RSS.

Sad cu da citiram o'reilly clanak:
Citat:
Web 1.0

Web 2.0
DoubleClick --> Google AdSense
Ofoto --> Flickr
Akamai --> BitTorrent
mp3.com --> Napster
Britannica Online --> Wikipedia
personal websites --> blogging
evite --> upcoming.org and EVDB
domain name speculation --> search engine optimization
page views --> cost per click
screen scraping --> web services
publishing --> participation
content management systems --> wikis
directories (taxonomy) --> tagging ("folksonomy")
stickiness --> syndication
Bittorrent je "Web 2.0"? Wikipedia je "Web 2.0" (britannicu su pisali strucnjaci!!!) Adsense je "Web 2.0"? U, da ga j...

Bittorrent nije web tehnologija, to je internet p2p sharing sistem - ne koristi se browser uopste niti HTTP protokol (mesanje http i ostalih protokola - strucno nema sta)
Britannica je mnogo bolja u odnosu na wikipediu, kada ja trazim nesto moram znati i verodostojnost i kredibilitet izvora, to je mnogo vaznije od same informacije.

cms -> wikis ili umesto da sami napisemo kvalitetan sadrzaj, dozvoljavamo da svako zvrlja po sajtu (kvalitet je nula) i ubijamo se od moderacije.

Najvaznije je sto je tu bittorrent koji nije web servis a to je mistifikacija u maniru Zeljka Radosavljevica koja se uvija u slatki Web 2.0 omot i servira kao mamac za VC firme.... Dakle Zeljko nije OK, a ovakav clanak jeste, iskreno, gde to vodi?

Poslednja izmena od bojan_bozovic : 03. 05. 2006. u 10:07.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat