Pogledajte određenu poruku
Staro 17. 09. 2005.   #9
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Izvinjavam se ako sam bio nejasan, samo sam hteo da kazem sledece:

posle nekog vremena naidjoh na temu interesantnog naslova "Kako se uci graficki dizajn?" i pomislio sam da bi vredelo pročitati komentare, međutim ispostavilo se da sam pogrešio "big time" i umesto teme koja bi me navela na razmišljanje pročitao sam samo gomilu nebuloza zbog kojih sam se samo iznervirao.

Znači, većina ljudi misli da je učenje grafičkog dizajna "instaliraj photoshop, illustrator... i malo se igraj pa ćeš naučiti". To sam hteo da upotrebim kao šlagvort za novu temu, ovde, kako bi pokušali da skrenemo pažnju na to da grafički dizajn nije "znam da radim u photoshop-u". BTW, ja radim u photoshopu svakodnevno, već 10+ godina i još ga nisam potpuno naučio pa me samim tim i nervira stav "sedi malo, igraj se i za par meseci ćeš biti grafički dizajner".

Grafički dizajn je zanat koji se uči, zato mi je onaj naslov i privukao pažnju, pa sam očekivao da ću pročitati nešto pametno, ali se ne uči tako kako mnogi misle. To je kao da na temu "kako se uči da praviš choppere kao OCC?" a neko odgovori "sedi malo na chopper, provozaj se pa ćeš naučiti".

Grafički dizajn je cela nauka i pored grafičkih stvari podazumeva i mnoge druge discipline i nauke. Nije ni čudo da se ljudi koji se profesionalno bave pripremom za štampu naježe kada im neko donese "sve spremno za štampu", odmah znaš da moraš da radiš od 0. Ja sam jednu devojku koja je radila sa mnom u agenciji godinu dana učio trivijalne stvari, recimo da mora da napusti po 3 mm sa svake strane, a ne da radi na pravoj dimenziji. Ona se igra, budži neke backgrounde.... i onda kao ja da pustim pošto ona "ne zna". Nije mi jasno kako ne zna, i posle nekoliko insistiranja i par svadjica izjavila je kako je ona dizajner i ne mora da misli na te stvari. E pa kad je tako, izvoli pa puštaj sama svoje "kreacije" (i to je bilo diskutabilno) i umesto da ja ostajem zbog tvojih gluposti sat vremena duže na poslu - sedi pa prepravljaj svoje i imaš punu odgovornost ako se posle štampe ceo tiraž baci zbog tvojih gluposti.

Izvinjavam se što moram ovako "plastično" ali mislim da najbolje odslikava ono što hoću da kažem sledeća rečenica: Jebeš dizajnera koji nije proveo bar 100 sati u štampariji, gledao i učio kako se STVARNO radi štampa, koji problemi mogu da nastanu u pripremi, zbog čega je bolje uraditi "onako" nego "ovako".... To je po meni najveća greška "dizajnera" pošto misle da njihov posao počinje i završava se ispred monitora.

Razumevanje tehnologije ne samo da pomaže da se smanji stres, vreme iskorišćeno za određeni projekat, već i pravi biljeg dizajnera od "dizajnera". Škola je potreban ali ne i dovoljan uslov. Kada bi učenje grafičkog dizajna moglo da se svede pod "sedi malo i igraj se uz photoshop" onda nebi postojale ni grafičke škole, ni više grafičke škole kao ni fakulteti za dizajn, svi bi mogli da završe neki ubrzani kurs photoshop-a i imali bi zemlju dizajnera.

Tako se uči grafički dizajn.

Ovo utiče i na još jednu priču: kako se uči programiranje. Mnogi misle da su programeri jer su skinuli neki script sa web-a i uspeli da provale recimo kako da zamene email adresu na koju se šalje formular. I programiranje je nauka, i to vrlo multidisciplinarna i kao i svaki drugi zanat - uči se u školama. Ali se uči od početka... ideja - plan - algoritam - program - testiranje. Kasnije kada postaneš programer, kao i većina, možeš da preskočiš neki deo ili ga odradiš iz glave, ali to je generalno "ritam programiranja".

Meni sada kaže neki prijatelj: daj uvali i mene negde da malo programiram da radim isto što i ti. Ja kažem obično da mogu da ga uvalim da pere automobile, jer to može da se objasni za pola sata, mogu da ga uvalim da prodaje semenke na stadionu, za to treba 15 minuta, ali ako hoće da se bavi progamiranjem...
... To se uči!
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat