Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 02. 2010.   #64
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Misha Pogledajte poruku
Ovi sto napravise Google Wave se kunu da bi taj zadatak bio maltene nemoguc da nije bilo GWT-a (java -> javascript)...
svaki ciga svoga konja hvali

Citat:
Originalno napisao Misha Pogledajte poruku
Recimo, jel te ne nervira podrska za OO koncepte koju JS ima? Zar nije lepse raditi u jeziku koji ima pravu podrsku za OOP?

jQuery je zaista dobar za web siteove koje hoces da zacinis sa dinamicnoscu... al pisati web aplikaciju je malo drugacija prica, koriste se drugacije paradigme... nema strana nego ima prozora i dijaloga, prava modularizacija code-a postaje izuzetno bitna... itd
ja ne znam sta podrazumevas pod OO konceptima, ali u js-u je to odradjeno jako dobro. sama funkcija je prva instanca objekta, znaci ne pisu se klase nego prototip funkcije koji se kasnije nasledjuje. moguce je praviti privatne i public metode (ovo se resava scope-om). jquery kao takav je upravo objekat, koji u sebi ima metode koje vracaju izmenjen prosledjen element... u stvari je samo niz helper funkcija koje omogucavaju da se javascript pise jednostavnije. on je sam zamisljen modularno, koristi sizzle.js koji sluzi kao nezavisan selector engine (omogucava da se koriste css3 selektori i moze se dropovati u bilo koji drugi lib), a sam jquery source je podeljen na nekoliko zasebnih modula ajax.js, manipulation.js... prilikom builda se od svih ovih zasebnih fajlova/modula pravi jedan fajl koji se minificiran servira klijentu (skini sa gita jq source, videces o cemu pricam)

druga stvar... ovo sa paradigmom ne razumem postoji jquery user interface biblioteka koja omogucava da se u browser (stranu/kako god da je zoves) ubace kontrole preko kojih je moguce praviti web app. takodje je svaku od tih kontrola moguce prosirivati po sopstvenim potrebama (kao i bilo koji drugi jquery objekat/metod). ocigledno je da nikada nisi pisao jq aplikaciju tako da zaista ne znas o cemu pricas

da se vratim na topic

meni se od php fw-ova jedino svidaju codeigniter i kohana... bas zato sto su zamisljeni kao helper metode za lakse pisanje standardnih php stvari (ci kao port railsa na php, a kohana kao php5 only verzija ci-a). kohana ima jos prednost jer je i sam view objekat, sto ci-u jako fali. po mom misljenju web app treba da se sastoji iz odbro osmisljenog server side dela (u kom god jeziku) kome frontend pristupa preko jasno definisanog apija. u tom slucaju je potpuno nebitno da li je frontend html+js, flash... sve ove combo varijante (generisanje jezika) su mi smor
xippi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" xippi za poruku: