Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 01. 2006.   #7
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Dejan nije loše objasnio razliku između agenije i doo. Da dodam:

Agencija je formalno-pravno SZR, tj. svojstvo fizičkog lica. Znači, u slučaju Agencije ti odgovaraš i ako odeš agencija propada. DOO je pravno lice, i bez obzira na vlasnika (mislim da ih može biti max. do 10, treba videti zakon) doo može funkcionisati a poslovanjem se odgovara do visine vrednosti firme (firma odgovara za poslovanje).

Veoma bitan detalj je i to da se u zvaničnim izveštajima o poslovanju firmi uzimaju samo doo i ad firme. Npr. časopis Taboo je objavio pre dva broja sposak najjačih agencija prema stanju prometa i dobiti koji su uzeti iz NBS, i na tom spisku se nalaze samo doo firme. Nakon objavljivanja tog spiska veliki broj marketinških agencija je prešlo iz stanja szr u stanje doo.

SZR može da bude bez vođenja knjiga (paušalac), što se isplati samo ako postoji kontinualni prihod, ali je to najneozbiljniji vid poslovanja koji traje dok se ne ostvari 2 mil din na godišnjem nivou i tada mora da se pređe na knjige - uvodi se PDV (ali možete ostati szr). Ako mislite da ćete imati promet preko 2 mil. din možete odmah otvoriti szr na knjige ili doo.

Još jedan razlog zašto je vama interesantniji doo od szr-a je i činjenica da doo normalno radi uvozno-izvozne poslove, dok je kod szr-a to petljancija.

Što se tiče rada za inostrano tržište, radio sam u američkoj softverskoj firmi 1.5 g. koja je ovde imala 15 radnika, ali nisu bili prijavljeni ovde, već su dobijali čekove iz SAD. Što se tiče prodaje softvera, sve zavisi kakav je softver u pitanju. U svakom slučaju najbolje je ako postoji inostrana firma sa adresom i telefonom, jer se tako ide na kredibilitet.

Od vrste softvera (da li je baza korisnika široka - može se postaviti na download.com i sl. ili specifična - skup softver za specifičnu grupu korisnika) zavisi i kakve će se promotivne aktivnosti raditi. Sa aspekta firme ovo je bitno, jer za skup i specifičan softver potrebni su i fizički prodavci, koje ne možete koristiti odavde, to moraju da budu lokalci. U SAD firmi sam naučio (a to sam posle i ovde potvrdio) da sama online prodaja nije ništa ako nema direktne prodaje - vi niste amazon.com, krećete od nule. Ako niste predvideli službu prodaje, ne verujem da ćete dugo opstati.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat