Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 09. 2012.   #5
Wooyke
novi član
 
Avatar Wooyke
 
Datum učlanjenja: 04.12.2010
Lokacija: Serbia
Poruke: 7
Hvala: 4
0 "Hvala" u 0 poruka
Wooyke is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Wooyke
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
Mislim da po zakonu uopste nemas pravo da imas Payoneer karticu, jer je to prakticno (virtuelni) bankovni racun u inostranstvu...
Hvala na odogovoru. Našao sam nešto vezano za to, mada deluje prilično zbunjujuće.

http://www.paragraf.rs/propisi/zakon...oslovanju.html

Novčanom kaznom od 100.000 do 2.000.000 dinara kazniće se za prekršaj rezident - pravno lice, banka i nerezident - pravno lice:

53) ako drži devize na računu kod banke u inostranstvu suprotno propisu Narodne banke Srbije
59) ako ne postupa u skladu sa propisom Narodne banke Srbije koji uređuje bliže uslove za lične i fizičke prenose sredstava plaćanja u inostranstvo i iz inostranstva
61) ako platni promet sa inostranstvom u devizama i dinarima ne obavlja preko banke
62) ako platni promet sa inostranstvom ne obavlja preko Narodne banke Srbije
71) ako plaćanje, naplaćivanje i prenos u Republici vrši suprotno odredbama člana 34. ovog zakona;
73) ako ne drži devize kod banke, odnosno Narodne banke Srbije

A u članu 27:
Rezidenti mogu držati devize na računu kod banke u inostranstvu pod uslovima i na način koji propiše Narodna banka Srbije.

...veoma konfuzno A "način na koji propiše NBS" mislim da je ovo:

Platni promet sa inostranstvom obavlja se u devizama i u dinarima preko banke.
Banka može vršiti platni promet po kreditnim poslovima sa inostranstvom, samo ukoliko su ti poslovi prethodno evidentirani kod Narodne banke Srbije u skladu sa ovim zakonom.

--

Sad.. ako se obavlja preko banke, da li to uključuje i transfere preko bankomata? Jer NBS konvertuje USD valutu u dinar. Ne poznajem se u ovu materiju, možda i lupetam


Citat:
Originalno napisao webarto Pogledajte poruku
Pa ljudi i vade Payoneer da eskiviraju porez?
Moguće.. ali npr. šta ako neko skupi novac posle nekoliko godina rada i odluči da kupi kola ili nešto "veće", nekretninu ili slično?
Wooyke je offline   Odgovorite uz citat