Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 06. 2005.   #4
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Ovako redom, Dejane na šta konkretno sa linkom misliš kada kažeš portal opšeg tipa? B92.NET ima vrlo kompleksu priču iz sebe, počev od vremena kada je online izdanje bilo jedini medij B92 kuće, mlada i informisanu ekipu, i najvažnije -- brdo uloženog američkog kapitala u pozadini...

Glavni problem, kako danas -- tako i u narednih deset godina jeste mentalitet, i to obostrano: kod ljudi koji kreiraju portale, i kod ljudi koji posjećuju te iste portale. Pazi, postoji masa ljudi koji tripuju da je ovo Amerika i zlatno doba dot-koma i koji misli da će da uzmu paru / nađu investitora za neki prosječni bezvezni sadržaj. Što je najgore, takvih je upravo najviše i onda im je kriv...

Što se tiče tretiranja portala kao ravnopravnog medija. Tipična komšijska situacija, index.hr prije Severine u non-online javnosti nije niko zarezivao, i tu leži veliki značaj Severine za balkanski sajberspejs :-)

Ako pogledaš njihove portale, sem Indexa -- iza svakog stoji jak ISP koji zbog PR priče finansira i tehnički podržava rad tih redakcija. Sam Index je nastao tako što se gotovo kompletna postava Globalnetovog Online.hr portala odvojila i pronašla investitora koji im je finansirao start-up. I nakon nekoliko godina rada stoji i dalje pitanje kako oni trenutno i da li uopšte pozitivno posluju, a sam urednik i osnivač je prešao u dnevnu varijantu tamošnjeg Kurira -- list 24 časa.

Dalje, tu je problem developera koji rade sa pilićarskim firmama ili sa firmama koje bez ozbiljnih ulaganja ne mogu da profitiraju od Interneta u trenutnim uslovima i kojima, kao što Boccio reče, sekunda u Pink prime-time terminu vrjedi više od kompletne Internet strategije.


Sada ne znam, koliko ste upućeni u procjenjenu vrijednost advertajzing tržišta u Srbiji. Prema Ekonomistu, cifra se kreće oko 200 miliona evra godišnje. Ukoliko se izuzmu razni popusti i kompenzacije cifra se spušta na 70 miliona evra.

Poslednja izmena od mungos : 10. 06. 2005. u 19:16.
mungos je offline   Odgovorite uz citat