Pogledajte određenu poruku
Staro 18. 04. 2012.   #34
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Problemi sa ovdašnjim ciframa i istraživanjima, naročito iz domena online oglašavanja su da su procene veoma paušalne i ne odgovaraju stvarnom stanju, kao što je i slučaj sa procenom broja osoba koji od kuće rade preko Interneta, uključujući i firme koje za ovu državu uopšte ne postoje (iako odavde funkcionišu).

Npr. u poslednjih x godina slušao sam različite procene i statistike koje se odnose na online oglašavanje, i jedino sam pre jedno mesec dana čuo realno ozbiljnu analizu ovog tržišta u Srbiji od strane Bojana Rendulića (Fast Bridge) koji pominje po mom mišljenju realne procene udela ppc i classifieds oglašavanja. I ovde se javlja problem, jer se kod ppc oglašavanja često dešava da kompanije sa velikim budžetima samostalno oglašavaju - što nije vidljivo kroz agencije... O tome sam pisao i pričao više puta.

Što se tiče tržišta Internet usluga (ali ne samo ovih usluga preko Interneta), više puta sam čuo sa veoma relevantnih mesta (npr. Vojvođanski ICT klaster) da je praktično nemoguće doći do podatka koliko je osoba zaposleno preko Interneta i koji samostalno rade od kuće.

Što se tiče plata, kod mene sam na blogu objasniošta su prosečne cene, za koje vrste poslova, i naročito da one velike sume su izvučene iz konteksta. Poenta cele priče je bila da se povede računa o tome da postoje neki perspektivni poslovi za koje nije potrebno otići iz države da bi ih radili, čak je to mnogo manje preporučljivo... Jedino je bitno da postoji primenljivo znanje i veštine koje su potrebne poslodavcima...
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat