Pogledajte određenu poruku
Staro 15. 06. 2011.   #21
Vladimir Rodic
Webeloper
Professional
 
Avatar Vladimir Rodic
 
Datum učlanjenja: 19.10.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 348
Hvala: 136
33 "Hvala" u 24 poruka
Vladimir Rodic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Vladimir Rodic
Default

Ja bih samo napisao iskustvo iz Austrije. Ne treba ljudi da se plase. Pre nego sam otisao sam se naslusao puno tih strasnih prica gde nece niko da te zaposli ako nisi sa 10 godina iskustva i ne znam ti ja sta jos i da procedura traje po 4+ meseci...
Moje iskustvo ovde je da vam samo treba osnovno znanje jezikai dobicete posao koji cete krenuti da radite u roku od mesec ipo dana od kad se firma odluci za vas.
Jako bitno u tom periodu je da imate nekog poznatog u mestu u kom se prijavljujete, cisto da mogli na pocetku da mu date mobilni sa lokalnom karticom da se on javlja u vase ime na eventualne pozive firmi i da budete oficielno prijavljeni na njegovu adresu u CVu. Nema smisla na pocetku iznajmljivati stan, jer se stvarno placaju 3 mesecne rate kao kirija plus jos jedna rata agenciji plus sama kirija sto izadje mnogo para. Tek kad vas firma primi i izradi vam radnu dozvolu onda se dogovorite s firmom da saceka 2 nedelje s oficielnim pocetkom rada jer ocete da se preselite. Firme se boje da zaposljavaju nekog ko ne zivi u istom gradu i to im je nepojmljivo (u velikom broju slucajeva). Iako se sva komunikacija pre intervjua i nakon intervjua vrse preko mejla ! Oni ne treba da znaju da vi sedite u Srbiji i bukvalno imate bus svaki dan ovamo i mozete doci, a razgovor se nikad ne zakazuje danas za sutra. Dakle generalni savet. Nauciti jezik. 6 meseci intenzivnog ucenja jezika je sasvim dovoljno za pocetak. Naci nekog lokalca, uzeti mobilni tu, tj broj i prijaviti se na par poslova gde u CV pisete lokalnu adresu i telefon. Razgovor za posao probati dogovoriti za sve firme u istom periodu tako da jednom dodjete i odradite sve razogovore i dalje je samo pitanje koja vam se od svih firmi najvise dopada. U Austriji jako puno fali kvalifikovane radne snage i traze puno stranaca. Od 1. Jula krece da vazi zakon po kom ako radis 10 meseci u firmi koja ti je izradila dozvolu dobijas posle tih 10 meseci stalnu radnu dozvolu i mozes da menjas posao kad i kako oces. Sustina: ako naucite jezik (od kolege zena nije govorila rec nemackog i onda je ovde ucila 24h 3 meseca nemacki i znala ga je dovoljno da dobije posao) nema sanse da ne dobijete posao
__________________
Before you criticize someone, walk a mile in their shoes.
By the time they get angry you're a mile away and you've got their shoes!
Vladimir Rodic je offline   Odgovorite uz citat