Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 01. 2008.   #1
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default Dokazivanje da je legalan softver legalan

Već sam natuknuo ove probleme na drugom forumu ali nije bilo zadovoljavajućeg odgovora.

Kako stvari stoje, lično ću imati problema da dokažem da mi je sav softver više godina legalan, kada navrati kontrola na kafu. To "više godina" je ujedno i jedan od ključnih problema.

1. Borland Delphi 7 i MS Office - kupljeni na lično ime 2004, tj. pre nego što je zakon stupio na snagu (i pre nego što sam imao firmu). Naravno, imam kutije, originalne CD-ove, kartone sa licencom, ali, opet naravno, nemam račune koji su kako sada kažu obavezni za dokazivanje legalnosti. BDS 2006 je kupljen na firmu od "ovlašćenog dilera", i imam račun, tako da se bar zbog toga ne sekiram.

2. Gomila sharewarea kupovanog od početka veka naovamo - ni sam ne znam koliko toga ima i pronalaženje i štampanje web strana sa računima ne samo da je Sizifov posao nego je sigurno i nemoguće za davno obavljene kupovine.

3. Pošto mi banke i dalje ne daju da otvorim kreditnu karticu na firmu (čak ni debitnu ili karticu sa depozitom - kažu da su pausalci rizična kategorija za njih), sva internet plaćanja obavljam sa lične kartice kao i prethodnih godina. Zato bi računi i za novije stvari koje sam kupovao u skorije vreme bili na lično ime, čak i da ih imam.

4. Opet gomila sharewarea dobijenog besplatno direktno od autora u okviru razmene free licence za članove ASP-a. Račun? Heh...

5. Računar na kome obavljam posao (laptop) je takođe kupljen na lično ime, nešto pre otvaranja firme. OK, imam račun, ali jedina indikacija da je OEM WinXP stigao preinstaliran (OEM) su tri slova u stavki na njemu: "WXP". Nešto mi govori da to neće biti dovoljno pa se nadam da će, bar što se tiče MS proizvoda, koristiti neki automatizovan alat za kontrolu licence (nešto kao ActiveX komponenta koja to proverava prilikom download sa microsoft.com).

6. Šta sa drugim OEM licencama? Nero (iako ga lično ne koristim) je prilično standardan kad god se kupuju optički uređaji.

Poznajući kontrolore, njima je u cilju da nađu kakvu-takvu nepravilnost kako bi mogli da odvale kaznu. S obzirom da će inspektori mahom biti tek priučeni, "dok zeka objasni da nije meda"... A možda će uspeti nekako da dokažu da je zeka ipak jedna vrsta mede?

Pretpostavljam da ovde ima još ljudi sa sličnim nedoumicama. Da li je neko razmišljao o tome i/ili zna kako kontrole u praksi funkcionišu?

[rant]Ispada da bi bilo bolje da sam o legalizaciji razmišljao tek od pre mesec dana, kada su krenule ove "hajke"... [/rant]
vlador je offline   Odgovorite uz citat