Pogledajte određenu poruku
Staro 31. 12. 2006.   #9
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Slažem se da templatei imaju smisla u izvesnim situacijama, ali te situacije su stvarno retke i uglavnom se svode na slučajeve kada želiš da ograničiš kontrolu krajnjim korisnicima (templatei koji se edituju iz administracionog panela i tome slično). Primer za takav pristup su templatei unutar Textpatterna.

Tvrdnja da stranica izgleda istovetno kada se gleda njen template i kada se parsira i popuni podacima pije vodu SAMO u retkim slučajevima kada se radi prost output i kada nema puno logike na stranici. Na primer, tvoj kod sa Aktiviraj linkom će outputovati jedan link i jedan prost tekst kada ga otvoriš u Dreamweaveru (ili drugom alatu po izboru) ili ti poduplaće sadržaj

Ne znam za tvoja iskustva, ali templatei sa kojima radim su uglavnom puni prezentacione logike i jednostavno ih je nemoguće uređivati u nekom vizuelnom alatu. Čak i ako se odlučiš da koristiš naprednije mogućnosti template enginea (blokovi, modifikatori, funkcije itd) to Dreameweaver neće umeti da prikaže i na mestu recimo User profile bloka će stajati prazan prostor.

Znači, cela priča o tome da se templatei isto vide u vizuelnom alatu kao što stranica treba da izgleda pada u vodu u 95% slučajeva.

Dalje, kolaboracija između dizajnera i developera je overrated argument pošto jer je nivo kompleksnosti prostih PHP fajlova (ako su uljudno formatirani) tek nešto veći od kompleksnosti template engine sintakse. Primer da dizajneri nisu glupe ovce i da se znaju snaći i sa PHP templateima su ti WordPress teme. Ima ih tone i sve su PHP fajlovi. Dalje, nije redak slučaj da dizajner sredi markup i CSS pa da ga programer onda ušnira u kod ili taj posao odrade zajedno. Npr, u zadnjih par projekata gde sam imao dizajnera dobijao sam gotov HTML ili čak samo PSD (na sopstveni zahtev). Dalje je sve bilo na meni...

Uh, mnogo teksta. Uglavnom, template enginei imaju smisla u relativno retkim situacijama. Fleksibilnost koju ti daje PHP je ogromna, ne kravi se editor (jeah, radi code completion i code proposal, editorovi templatei itd), znatno je brže i jednostavnije od template enginea i ako se fino povuče granica između aplikacije i template (rešio problem sa ~50 linija primitivnog koda) nema zime.

Btw, takođe razumem da neki iz navike koriste template engine čak i tamo gde im ne treba. Blagi pad performansi i uvećanje kompleksnosti često nije opravdanje da se odrekneš nečega sa čim se osećaš komforno i kao kod kuće.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat