Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 09. 2009.   #32
holodoc
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 27.11.2007
Poruke: 71
Hvala: 10
12 "Hvala" u 11 poruka
holodoc is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
@degojs: nismo se razumeli, ok je to za alate, nego treba napraviti dogovor o svemu pre početka i onda nema potrebe za nekim super-alatima kao što je opisao holodoc. Koji je to timski rad ako svako radi šta hoće i kako hoće?
Code "beautifieri" stvarno nisu nikakavi "super" alati već poprilično korisne stvarčice koje se danas isporučuju uz svaki kvalitetniji IDE. PHPEd recimo dolazi sa podrškom za Polystyle (doduše u trial varijanti) dok Eclipse i NetBeans imaju svoja ugrađena rešenja. Postoji i dobar razlog za to. Naime, koliko god tim bio uštelovan i kakve god konvencije kodiranja da se usvoje na početku, svaki koder ima neku svoju specifičnost koje se teško odriče. Ja recimo ne mogu da smislim kod u kome nov blok koda počinje u vitičastoj zagradi u sledećem redu i te prakse se držim od kako sam ukucao prvu vitičastu zagradu u svom kodu pre sada već nešto više od 20 godina. I ne verujem da će me iko ikada naterati da drugačije pišem kod. Ako se to nekome ne sviđa što se tiče mene u redu je. Napisaću kod po mome a pred predavanje ću ga provući kroz Polystyle što je operacija koja traje sekundu-dve.

Da stvar bude gora specifičnosti se posebno osećaju u timskom radu sa strancima. Nemci su recimo bez daljnjeg najspecifičniji u pisanju koda (kada je PHP u pitanju dosta njih koristi neku vrstu mutanta između PEARa i nekih krajnje čudnih sintaksičkih "sentenci") dok recimo ima slučajeva da kod bude toliko loš da ništa osim refactoringa ne preostaje.

Zato code "beautifieri" nisu alatke koje treba potcenjivati, posebno Polystyle. Neki ih ne vole ali nepobitna je činjenica da jednim potezom može da se postigne potpuna doslednost jednom istom načinu formatiranja koda tj. izbegla karta u jednom pravcu za Golgotu kada nalogodavac posla zakuca na vrata
Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Kažeš "Otvoriš neki fajl, udariš kombinaciju tastera i to je to." I onda sačuvaš, pa onda neko drugi uradi to isto, pa neko treći to isto i na kraju dođete do revizije 14 a niko ništa nije menjao nego je samo hteo da "baci pogled".
Većina klijenata za CVS i SVN danas ima opciju pregleda sadržaja revizija direktno iz repozitorijuma tako da ne vidim zbog čega bi neko radio check-in za materijal koji može direktno da se pogleda u repozitorijumu. SVN recimo podržava ovu opciju i bez nekih specijalnih klijenata (za one koji su više privrženi konzoli) a odlična alternativa korisnicima na Widnowsu je TortoiseSVN.
Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Ako ćemo iskreno, današnji editori sve manje donose noviteta vezaih za samo kodiranje, a sve više glavnih features su vezani za kozmetiku, odnosno "beautifying the code" i onda editori rade 40% sporije da bi mogli da progutaju svačije coding styles i kako kaže holodoc: "istrenira" da zapazi najbitnije šablone formatiranja izvornog koda i napravi profil a nakon završene ispravke sve se vrati na staro sa sačuvanim profilom... Super što može ali to je bacanje resursa i vremena koje može da se preči običnim "old-school" dogovorom. )
Slažem se da neka razvojna okruženja imaju gomilu funkcionalnosti koje realno nisu potrebna krajnjim korisnicima ali definitivno se ne slažem da nije potrebno imati alatke u okviru editora koje omogućavaju "održavanje higijene" koda kao što sam to već objasnio u prethodnom delu ovoga posta. Vodeći se tom logikom ispašće da su i sintaksno obeležavanje koda, indentacija i sličen stvari takođe luksuz što je po meni opet potpuna krajnost Da ne budem pogrešno shvaćen, kao i svako ko ima nameru da živi od svojih projekata, volim brze i pre svega upotrebljiva razvojna okruženja tako da na Windows baziranim platformama kada je PHP u pitanju moj izbor pada na PHPEd. Na Linuxu nažalost postoji samo jedna dostojna zamena za koju može da se kaže da je upotrebljiva a to je po meni PDT.

Uostalom koga ne mrzi može da pročita jednu od mojih skorašnjih tekstova na temu razvojnih PHP okruženja (link). Tekst je malo stariji ali generalno nema nekih preteranih razlika u odnosu na nove verzije.
holodoc je offline   Odgovorite uz citat