Pogledajte određenu poruku
Staro 22. 08. 2008.   #8
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Petre, ne može namena funkcije da joj bude mana.

Hash funkcije se koriste da bi podatke grupisale, npr. u svrhu bržeg pronalaženja, pa je onda ne samo normalno, nego traženo da određeni broj podataka ima istu hash vrednost.

Npr. hash funkcija koja korisnike grupiše prema prvom slovu korisničkog imena. I onda kada čovek ukuca username, mi lepo pogledamo koje je prvo slovo (=hash) i pretraživanje vršimo u tabeli gde smo sačuvali samo korisnike čije korisničko ime počinje sa tim slovom (u bazi, za svako slovo imamo po jednu tabelu).

Mana je što podrazumeva da je distribucija elementa u skupu ujednačena, tj. da imamo otpilike jednak broj korisnika za svako (prvo) slovo korisničkog imena (a-z). To bi bila valjda mana i te gore funkcije sa ostatkom celobrojnog deljenja.


Osim ako si hteo da se našališ u smislu da je nešto mnogo 2^64 mogućih vrednosti deliti u 11 grupa, onda se razumemo.. Ili je u pitanju komentar na lapsus gore (prvi put sam dobro napisao "..ostatak celobrojnog deljenja", a drugi put greškom "..označava celobrojno deljenje")..

Anyway.. raspričao sam se
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 22. 08. 2008. u 22:47.
degojs je offline   Odgovorite uz citat