Pogledajte određenu poruku
Staro 29. 10. 2005.   #6
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Koliko ćesto se ažurira WHOIS baza?
Razne kompanije daju informaciju da ce domen biti vidljiv posle 24-48h ali je to najcesce za manje od 24h posle registracije.

Citat:
Originalno napisao dinke
Pored ovoga sto je rekao Dejan, imaj u vidu i da se domen brise iz whois baze neposredno pre isticanja, tj. tokom takozvanog "redemption" perioda. Dakle, u tom periodu domen nece biti vidljiv u whois bazi, iako je teoretski i dalje registrovan na starog vlasnika, tj. i dalje ga je nemoguce registrovati sve dok ne prodje ovu i "delete" fazu (5 dana pre brisanja).
Dinke, to je tacno na primer za slucaj ako je domen registrovan preko Go Daddy-ja. Ali ako je domen registrovan npr. nekog od Tucows/OpenSRS resellera onda je domen vidljiv u bazi (tj. nije izbrisan) i kada je u Redemption i Pending Delete statusu. Brise se tek kada je stvarno istekao.

Citat:
Prilicno dobar tekst o ovome sto ti pricam imas na ovom linku.
Zanimljiv tekst, samo sto posto je pisan u martu 2005. trenutno ne odgovara u svim elementima stvarnosti. Interesantno je kako se pravila razlikuju od registra do registra i kako znaju cesto da budu podlozna izmenama.

Citat sa tog bloga:

Citat:
For 40 days, the domain is in a grace period where all services are shut off, but the domain owner may still renew the domain for a standard renewal fee.
To recimo vise nije tacno za slucaj ako je domen registrovan preko Go Daddy-ja ali je tacno za OpenSRS registar. Nekad je Go Daddy omogucavao vlasnicima domena 40 dana da produze registraciju bez ikakve nadoknade. Sada je grace period samo 12 dana sto se moze procitati u njihovom TOS-u i kao sto su napisali mogu to da izmene pre bilo kakve najave i objave. Znaci, kada domen zvanicno istekne imate samo 12 dana da ga produzite po standardnoj ceni registracije, a kasnije domen ulazi u Redemption status. Da bi se tada domen produzio mora se platiti $80.

Citat:
The entire process ends exactly 75 days after the listed expiration date.
To vreme se ni u martu a ni sada ne moze generalizovati. Zavisi od registra do registra. Ja imam domen registrovan preko ev1servers.net koji je bio Tucows/OpenSRS reseller, koji je istekao 12. avgusta a trenutno je u Pending Delete status, tj. jos nije izbrisan.

Sto se tice tih Private registracije o kojima je Bluesman pitao, to je jos jedan vid uzimanja para od korisnika od strane nekih kompanija a tu uslugu bi po svim kriterijumima trebali da obezbedjuju besplatno zbog privatnosti korisnika. Neke kompanije kao NameCheap nude tu uslugu vec neko vreme besplatno.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat