Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 02. 2006.   #47
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
DB abstraction za php4 ne nudi nista na ovu foru...
CakePHP bi trebalo da ima relativno kompletno implementiran ActiveRecord sa validatorima što znači da se generisanje i validacija formi rade (polu)automatski. U Railsu (Cake je pravljen po uzoru na njega) je sve automatizovano tako da je pitanje koliko su phpnut i kompanija (CakePHP dev tim) dogurali u portovanje.

U Propelu (PHP4 i PHP5 generator) imaš mogućnost setovanja validatora (sprečavaju insertovanje / update objekta sa neispravnim svojstvima), ali ne i podršku za automatsko generisanje / procesiranje formi. To moraš sam da implementiraš ili možeš da "pokradeš" neko gotovo rešenje kao što je Symphony na primer.

Citat:
Originalno napisao ivanoe
ali mi smeta kod vecine sto su preglomazni, a pritom pola opcija koje nude mi ne trebaju
Slažem se. Zato i volim Rails... Uzeli su less everything pristup tako da je sam framework nezagađen. Ima ono što ti treba i nešto sitno preko. Tu se staje... Kamo sreće da ekipa koja radi Propel prihvati ovaj pridtup.

Čak iako sam nezadovoljan kvalitetom mnogih PHP5 rešenja ipak branim stav da je pametnije koristiti ovakve biblioteke nego se igrati sa čistim SQLom kod svih složenijih projekata. Za sitne stvari quick and dirty, za ozbilnije zna se...

---

Pošto je bluesman izjavio da većina koristi ovakve biblioteke kako ne bi morali da koriste SQL iz razloga što ga ne znaju (ovu izjavu u najmanju ruku smatram netačnom) evo malo istorije.

Prvi Windows programeri su morali da znaju Win32 API u dušu da bi radili. Pišu ljudi koji su radili u to vreme da je to jedan izuzetno komplikovan i smoran posao. Nisam probao tako da moram da im verujem na reč. Kako je vreme prolazilo, tako su alati sazrevali da bi danas koristio proste drag and drop metode za kreiranje formi, gotove biblioteke za rad sa prozorima i kontrolama itd itd itd. Sam API retko ko koristi, sve se radi kroz wrappere. Možda grešim u nekim detaljima, nisam se bavio programiranjem u to vreme tako da mogu da pričam iz prve ruke. Samo želim da istaknem da se programiranje razvija u tom smeru da skraćuje vreme koje programer treba da uloži u prljav, vodoinstalaterski posao (jer SQL to uglavnom jeste) i omogući mu da se više koncentriše na konkretan problem koji treba da reši, stvari unikatne za projekat.

Slična stvar se desila i sa SQLom na ozbiljnim platformama (.NET, Java, Delphi...), a polako niču projekti koji portuju rešenja sa tih platformi (Propel je u suštini PHP verzija Torque projekta) ili osmišljavaju i implementiraju nova na "neozbiljnim" platformama.

---

Ne znam da li da pokazujem jedan jednostavan Rails primer pošto mislim da je kod njega iskorišćen jedan od lepših pristupa? ActiveRecord je stvarno lepo napravljen.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 02. 02. 2006. u 08:03.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat