Pogledajte određenu poruku
Staro 07. 11. 2007.   #83
Alkion
book-keeper
Certified
 
Avatar Alkion
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 53
Hvala: 1
7 "Hvala" u 4 poruka
Alkion is on a distinguished road
Default

Citat:
Prva i najstarija i najbolja marketinška agencija na svetu je crkva. Holivud je najveća marketinška agencija, oni prave 90-ominutne spotove, ali i oni su učili od crkve. Svi smo mi od crkve učili, samo što sada imamo neka strana imena pa govorimo - event, hepening, marketing, promotion i tako, ali zapravo, 2000 godina mi imamo jedan fenomenalan marketing, koji je sve izumeo i mi sad samo to prepisujemo. I dobili smo medije. Znači, ovi su kao prvo imali problem s proizvodom. Oni treba da izreklamiraju proizvod, koji ti ne možeš da probaš nikad, dok si živ. Kad ga probaš, oni ne primaju reklamacije, ne možeš da se vratiš kao - znate, ono što ste pričali nije tačno. Nema šanse. Pazi koliko je to teško prodati. Prodaj tako auto - treba da mi otplaćuješ auto ceo život ili 30 godina, pa ćeš onda da ga voziš. Nema, može lizing, ali odmah voziš, pa plaćaš, može kredit, ali ti odmah voziš. Ne, ovo prvo plaćaš, pa ćeš možda da voziš i možda će da radi - nemamo pojma. Znači, radeći marketing tako teškog proizvoda, oni su morali sve da provale.

Prvo, imaš logo – krst. On je fenomenalan, elegantan, jednostavan, može svako dete da ga nacrta, vidiš ga jednom i uvek ga prepoznaješ, znači, genijalna stvar. Imaju logotip o kojem Nike na primer može samo da sanja. Jadna ona devojka što je nacrtala onu Nike kao božicu, koliko je godina ili miliona dolara bilo potrebno da postane dovoljno da staviš onu kvačicu i da mi znamo koji je brend iza. Ovde napraviš krst i svi znamo koji je to brend. Dalje, kako ide promotion te priče, imaš prodajna mesta - crkve, imaš bilborde - freske i mozaike, znači, mi smo samo to izneli, pa stavili na ulicu, imaš postere koji se zovu ikone, imaš one liflete, to ti je kalendar crkveni, koji dobijaš i sve one giveaway-ove takozvane, one sitnice koje ti vise po kolima, brojanice i tako. Imaš promotere, doduše takođe u haljinama, ali nisu to mini haljine, oni su promoteri u dugim mantijama i to im ne smeta da ih ljudi slušaju. Pošto nisu imali medije, pa nisu mogli da prave TV spotove, imali su nedeljom misu, gde ti dođeš na direktni prenos, na emitovanje spotova, reklamnog materijala uživo. Imali su čak i ono što se zove telešop, ali pošto oni nisu imali tele-vizor u to doba, oni su imali - aleluja, prohodao sam, znači - evo gledajte, ovaj čovek je prohodao, ovaj baca štake, ovaj je progledao.

Imali su i stalne evente, male rituale po kućama, imali su i door to door, znači, dođe ti da ti sveti vodicu. Onda imaš te neke hepeninge, slave, preslave, crveno slovo, a imali su i velike evente i hepeninge, kao što je ona gospa iz Međugorja. To ti je snaga marketinga, znači, kako nešto uđe u modu. Tako je nekad bilo moderno iliti društveno poželjno da si pionir i da imaš maramu i da ideš na radne akcije i ljudi su išli na radne akcije. Sada je moderno da nosiš brojanicu i krst i ljudi to nose, jer je tako rečeno. Znači, to smo ispropagirali da je sada moderno.
Nadežda Milenković, stručnjak za marketing
http://www.pescanik.net/index.php?&p=240&ni=558&nd=1

Poslednja izmena od Alkion : 07. 11. 2007. u 17:43.
Alkion je offline