Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 11. 2009.   #105
istok
profesionalac
Qualified
 
Avatar istok
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Poruke: 124
Hvala: 5
61 "Hvala" u 18 poruka
istok će postati "faca" uskoro
Default

Evo da odgovorim i ovde na temu, dakle kao član žirija.

Ako dozvolite, objasnio bih vam ceo "Matrix" vezan za glasanje, pa vi sami zaključite.

Vidite, ja, a verovatno i skoro svi ostali članovi žirija smo, kao i većina vas, ozbiljni i zaposleni ljudi. Zato, nismo mogli da potrošimo na glasanje sigurno više od tri sata našeg vremena, niti bi iko od vas to uradio na istom mestu. Ja sam lično potrošio tri sata na glasanje, a poznajući neke od članova žirija, verujem da su potrošili i manje jer ljudi nemaju toliko vremena. Možda da je Agena mega korporacija kao Delta pa da svakog od nas plaća po 1000 eura za to glasanje.

Dakle. Potrošio sam tri sata vremena na glasanje.

Šta vi mislite, šta može da se uradi za tri sata, ako imate ukupno 17 kategorija i u svakoj u proseku 100 sajtova?

Evo, sad ću vam reći šta može.

Prvo, možete u svakoj kategoriji da uključite opciju da vam se prikažu samo sajtovi koji su ušli u uži izbor prema glasovima publike, što u svakoj kategoriji smanji broj raspoloživih sajtova na jedno 30.

Opet, ostajemo na 30 sajtova puta 17 kategorija, to je oko 500 sajtova koje treba proceniti za tri sata. Kad se sve sabere i oduzme, ostane oko 20 sekundi po sajtu, da ga procenite. Za neke od sajtova to nije dovoljno ni da se učitaju.

Šta onda raditi u takvoj situaciji? Ja sam lično to rešio tako što imam dole onaj Alexa Rank toolbar, i kad mi se otvori sajt, ako mu je ranking preko milion, i ako ružno izgleda odmah ga zatvaram. Tu sam uštedeo dosta na vremenu.

Ako ima iole traffica i ako dobro izgleda, e onda kreće nemoguća misija zvana "proceni kvalitet sadržaja ovog sajta za 2 minuta ili manje". Otvaram nasumične tekstove, gledam koliko imaju komentara, koliko se ažurira sajt itd itd. Za tako kratko vreme to naravno nije moguće.

Šta onda raditi u takvoj situaciji? Pa, usred tog haosa u glavi, mozak nalazi jedino moguće rešenje, i kreće da traži ono što već poznaje od ranije. "Za ovaj sajt već znam, drži ga moj poznanik, i znam tačno koliko se cimaju oko njega i šta su sve radili, a ovaj drugi izgleda isto tako dobro i ima podjednaku količinu sadržaja i traffic, i podjednako dobru ideju. E, pa onda ću da glasam za ovaj od poznanika"

I tako onda iz kategorije u kategoriju, po tom sistemu. To je jedini način da živo biće koje se zove "član žirija" ispuni svoju dužnost a da ne potroši dva dana radnog vremena na to.

Iz tih razloga, ne vidim uopšte zašto bi bilo loše raditi na lobiranju. Lobiranje je sasvim regularana PR aktivnost kod ovakvih manifestacija čak i u svetu. Znači, kontaktirate članove žirija, ispričate im neke informacije o vašem sajtu koje ne mogu da vide za dva minuta, i tu ste automatski u prednosti nad ostalima.

Ja nagradu posmatram čisto pragmatično, znači kao dodatno sredstvo za podizanje vrednosti brenda kod potrošača. Tako da, marketinški pristup u svemu tome je sasvim OK. Čim se u sve to uključi sujeta i ego, sve odlazi u drugom pravcu.

Mislim da je greška tražiti validaciju o sebi iz spoljnjeg sveta. To je rupa bez dna. Svako od nas treba da stvori unutrašnji izvor vrednosti a ne da svest o svojoj vrednosti crpi od komentara i nagrada iz eksternog sveta.

Toliko...
__________________
Blog: www.istokpavlovic.com
istok je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje istok za poruku: