Pogledajte određenu poruku
Staro 24. 06. 2009.   #7
stecko
stara koska :)
Professional
 
Avatar stecko
 
Datum učlanjenja: 24.10.2008
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 230
Hvala: 32
44 "Hvala" u 21 poruka
stecko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za stecko Pošaljite poruku preko Skype™ za stecko
Default

Citat:
Originalno napisao invest Pogledajte poruku
1. Da li je potrebno izdavati fiskalni racun ako su usluge
telekomunikacionog tipa a pretezna delatnost firme nisu telekomunikacije?
Posto firme mogu da se bave svim delatnostima sem nekih. Na primer: uplata
hostinga, kredita za premium servise itd.
Kratak odgovor - DA. Za SVE usluge je potrebno izdavati fiskalni racun ukoliko firma poseduje fiskalnu kasu, osim.....

Primer u mojoj firmi: Za SVE usluge za koje se novac primi "na ruke" ili ako hoces - kes, odnosno za gotovinsko placanje - IZDAJE se fiskalni racun. Za uplate koje su bezgotovinske, tj. neka firma uplati mojoj firmi na tekuci racun - mozes da izdas, a ne moras - zavisi od dogovora sa knjigovodjom, kako ce knjiziti. U ovom slucaju - izdajem GOTOVINSKI racun koji glasi na firmu koja je uplatila novac, na kome je jasno iskazana konacna suma i porez.

Citat:
Originalno napisao invest Pogledajte poruku
2. Da li ima razlike ako je firma registrovana pod sifrom delatnosti 52610
i onih firmi koje nisu tako registrovane a salju robu postom koja se placa
pouzecem? Koja je svrha te sifre delatnosti ako je to pretezna delatnost
npr. firme koja se uopste ne bavi time nego kontekstualnim oglasavanjem?
Da li je to uradjeno da ne mora da se salje fiskalni racun i da li i bez
toga ne bi bila obaveza slanja fiskalnog racuna jer je placanje za
Internet usluge "intangible good"?
Ranije su sifre delatnosti "imale veze", pa se u registraciji firme eksplicitno navodio cime se firma bavi. Sada se, mislim, barata pojmom takozvane - PRIMARNE delatnosti, odnosno, primarne sifre delatnosti, a ukoliko obavljas jos neku - OK, np.. Primarna sifra delatnosti nema veze sa izdavanjem racuna.

Sta je bitno vezano za uplate/isplate - generalno promet novca preko racuna?!
BITNO je da za svaku transakciju koja ti ide preko racuna imas odgovarajuci dokument koji "je prati" i "pravda". To je dobro i za tebe i za eventualnu inspekciju koja kontrolise - odnosno, to je jedini ispravan nacin.

Citat:
Originalno napisao invest Pogledajte poruku
Postoje stavke gde se navodi da nije potrebna fiskalna kasa ukoliko ima uplata od fizickih lica...npr ako nema konkretnog prodajnog mesta i fizicke prodaje neke robe...pa sad.... ima neko pojma o tome?
Mislim da su sa ovim najnovijim uredbama od fiskalnih kasa izuzeti SAMO "stari zanati" (neka me neko ispravi ako gresim), tj. SVI privredni subjekti koji obavljaju neku maloprodaju su obavezni da je imaju.
__________________
SteCom.rs | HostingServis.com
stecko je offline   Odgovorite uz citat