Pogledajte određenu poruku
Staro 02. 08. 2009.   #1
Betelgeuse
Дејан
Na probnom radu
 
Avatar Betelgeuse
 
Datum učlanjenja: 02.10.2008
Lokacija: Beograd
Poruke: 10
Hvala: 2
2 "Hvala" u 1 poruci
Betelgeuse is on a distinguished road
Default Sta se, zapravo, ocekuje od programera pocetnika?

Ovo mi je prvi post a, shodno uputstvu, nisam znao gde drugde da postavim ovu temu...

Vec duze vreme posecujem ovaj forum te mi deluje kao pravo mesto za jednu lepu razmenu informacija programera koji je tek zavrsio fax i iskusnih kolega koji su vec ispekli zanat.
Naisao sam na teme u stilu "koji je programski jezik bolje uciti" i sl. sto je tipicno za vecinu onih koji ulaze u svet programiranja, ali ne i na nesto na temu kakva se, zapravo, znanja od jednog pocetnika ocekuju kad aplicira za neki posao. Mislim da vecina oglasa na koje nailazim ovih dana ima sadrzinu u formi: Trazmo programera/e sa znanjem (navedeni neki prog. jezici) na poziciju tu i tu .... ili cak i bez tog navoda...
Nebitno.
Sta je sad tu moj problem? Radio sam neki posao koji nema veze sa programiranjem i koji mi je oduzimao puno zivotnog vremena tako da sam jedva zavrsio fax paralelno sa njim. Logicno, nisam imao vremena da znanja o tome sticem u toku te iscrpljujuce borbe za sticanje diplome. Sad sam diplomac koji kao tele ulazi u jedan sasvim novi svet, zeljan znanja ali bez korisnih iskustava (osim majsorskog zvanja iz "poslovnog dzudoa" )
Dakle, predstoji mi priprema da uletim u sasvim nove situacije, pa molim za savet. Cenim da ne mogu sad da okrenem sto telefona, odem na bezbroj razgovora i tako spoznam sta u stvari neko ocekuje od mene da imam kao fundament sa kojim mogu da pocnem da radim u nekoj firmi?
Ok... imam klasicna znanja koja verovatno manje-vise svaki fax "daje" studentu. Kako dalje? Ocekuje li se da covek mog profila 100% samostalno ulece u novi posao ili postoji i princip da se u hodu uvodi u isti.
Mozda je ovo sto mene muci smesno, ali stvarno bih voleo da cujem neke iskrene savete.
(Mislim da je, pritom, sasvim nebitno koje jezike ili tehnologije covek preferira. Spektar mogucih situacija koje me ocekuju verovatno ne mogu ni zamisliti iz ove pozicije).
Eto...
Betelgeuse je offline   Odgovorite uz citat