Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 07. 2008.   #1
ramirezz
novi član
Na probnom radu
 
Avatar ramirezz
 
Datum učlanjenja: 11.07.2008
Lokacija: Krusevac
Poruke: 15
Hvala: 12
1 "Hvala" u 1 poruci
ramirezz is on a distinguished road
Question Napraviti portal

Pozdrav svima...

Davno beše moje flertovanje sa programiranjem... usled raznih oklonosti odlučih da se njemu vratim i to baš u oblasti web developa. Imam par pitanja za stručnjake sa ovog sajta ako su radi da mi pomognu svojim savetima. Unapred se izvinjavan na laičkim zaključcima sa moje strane kao i pitanjima koji imaju sličan karakter.

Prvo da opišem situaciju:
Trebalo bi da izradim jedan web portal koji bi težio nečemu što je kompleksno kao npr. www.b92.net. Ne mora odmah da bude baš toliko glomazan i sa toliko različitih stvari u počektu, ali bi definitivno trebalo da preraste u to nakon nekog vremena.

Ono što mi je trenutno najbitnije je kako da napravim da ljudi koji bi postavljali nove vesti na sajt to rade preko nekog interfejsa sa svog kompa po principu "uloguju se - ubace teks - sajt je updatovan automatski". Pretpostavljam da ovo može da se odradi preko baza podataka što bi verovatno značilo PHP sa MySQL, ili nešto tome slično. Naravno potrebno je da se pri unosu novih tekstova stari automatski prebacuju na određena mesta za njih (arhiva ili tome slično).

S obzirom da dosta malo znam o bilo kojim aktuelnim programskim jezicima, a nema baš previše vremena na rasplolaganju da flertujem sa više njih istovremeno, hteo sam vas da pitam koja bi bila dobitna kombinacija da izradu ovakvog jednog portala?

Prešao sam sledeće tutorijale na http://www.w3schools.com:
Learn HTML
Learn XHTML
Learn CSS

Takođe sam prešao Lynda.com - Dreamweaver.CS3.Essential.Training

Trenutno se razmišljam da li da idem na Lynda.com - -PHP.with.MySQL.Essential.Training ili na Lynda.com - PHP.Essential.Training.2005. Da li da odmah radim PHP.with.MySQL.Essential.Training s obzirom da mi MySQL verovatno treba?

Nabavio sam sledeće tutoriale, pa ako neko ima iskustva sa njima neka mi kaže da li vrede i koje bi trebalo prvo da pređem:

OReilly HTML and XHTML The Definitive Guide 6th Edition Oct 2006
OReilly Dreamweaver CS3 The Missing Manual Jun 2007
Lynda.com - ActionScript.3.0.Working.with.XML.
Lynda.com - AJAX.Essential
Lynda.com - Dreamweaver CS3 Beyond the Basics
Lynda.com - Dreamweaver CS3 Dynamic Development
Lynda.com - Dreamweaver CS3 with CSS Essential Training
Lynda.com - HTML Essential Training
Lynda.com - CSS Crash Course
Lynda.com - CSS for Designers
Lynda.com - CSS Website Design
Lynda.com - CSS2 Essential Training

Ako mislite da sam krenuo u skroz pogrešnom smeru, gurnite me ka pravom. Da se odmah ispravim: Ja verujem da ne postoji "pravi" ili bar ne jedan "pravi" ali sigurno postoje "kraći" i "duži" a s obzirom da mi se žuri...

Unapred zahvalan na bilo kakvom savetu ili komentaru...
Sve najbolje
ramirezz je offline   Odgovorite uz citat