Pogledajte određenu poruku
Staro 05. 11. 2009.   #1
teknoledge
Milos Matovic
Qualified
 
Avatar teknoledge
 
Datum učlanjenja: 29.05.2007
Lokacija: Belgrader
Poruke: 157
Hvala: 15
11 "Hvala" u 6 poruka
teknoledge is on a distinguished road
Default Osnivanje Offshore firme

Dosta price je bilo na ovu temu ali niko konkretno nije opisao postupak, dao savete, ili sta vec... pa shodno tome hajde jednom za svagda da razresimo misteriju otvaranje offshore firme, pogodnosti, zackoljice, ne pogodnosti, itd.

Dosta informacija sam iskopao na tu temu u poslednjih par dana pa da podelim sa vama a takodje i da dobijem neke koje nisu dokucene do kraja.

Nisam jos 100% siguran da je otvaranje offshore firme prava stvar za mene u poredjenju sa agencijom (D.O.O. me ne zanima iz drugih razloga) ali sam blizu 95%

Parametri su sledeci:
  1. Osnovna delatnost: web development/consulting
  2. Projektovan promet: preko 4 mil dinara
  3. 99.99% strani klijent(i)
  4. Doprinosi, socijalno i ostalo mi ne treba

Primer 1: Osnivanje Agencije
  1. Bruto prihod 5.000.000
  2. Paušalno oporeziv prihod do 3.000.000 dinara tj. trošak koji se ne pravda
  3. Ostatak bruto prihoda za preduzetnika koji je paušalac do dostizanja 3 miliona - 2.000.000
  4. Najviša godišnja osnovica za socijalno osiguranje (procena 2007) - 2.324.640
  5. Doprinos za PIO - 464.200
  6. Doprinos za zdravstvo - 259.530
  7. Doprinos za nezaposlenost - 31.650
  8. Ostali fiksni godišnji troškovi - 110.000
UKUPNO TROŠKOVI: 865.380
  • Neto prihod građanina pre godišnjeg poreza - 1.134.620
  • Porez na prihod od samostalne delatnosti - 113.462
  • Neto prihod preduzetnika - 1.021.158
  • Prosečna godišnja bruto zarada u Srbiji (procena 2007) - 464.928
  • Trostruki iznos iznad koga se plaća godišnji porez na dohodak građanina - 1.394.784
  • Šestostruki iznos iznad koga se plaća godišnji porez na dohodak građanina - 2.789.568
  • Bruto godišnji dohodak građanina koji ulazi u obzir za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak građanina - 1.134.620
  • Umanjenje za plaćen porez - 113.462
  • Osnovica za plaćanje godišnjeg dohodka građanina pre umanjenja - 1.021.158
  • Poresko umanjene za obveznika - 40 % od prosečne plate u Srbiji - 185.971
  • Poresko umanjene za 1 izdržavanog članova porodice - 15 % od prosečne plate u Srbiji - 69.739
  • Ukupno umanjenje - maksimalno 50 % - 255.710
Neto prihod: 4.021.158
Ukupno porezi i troškovi: 978.842

Nema potrebe da pominjem enormno gubljenje vremena u skupljanju i dostavljanju gomile papira i ostalih budalastina koje nasa drzava trazi od svakog preduzetnika.

Primer 2: Osnivanje Offshore firme (Delaware, LLC)
  1. KORPORACIJE KOJE NE POSLUJU U DRŽAVI DELAWARE NE PLAĆAJU POREZ NA DOBIT (CORPORATE STATE INCOME TAX). JEDINI POREZ KOJI MORAJU PLATITI JE FRANŠIZNI POREZ, KOJI IZNOSI USD 250 GODIŠNJE
    Citat:
    LP/LLC/GP Tax
    Although Limited Partnerships, Limited Liability Companies and General Partnerships formed in the State of Delaware do not file an Annual Report, they are required to pay an annual tax of $250.00. Taxes for these entities are due on or before June 1st of each year. Penalty for non-payment or late payment is $200.00. Interest accrues on the tax and penalty at the rate of 1.5% per month.
  2. NEMA POREZA NA NASLEĐE DEONICA (INHERITANCE TAX), AKO VLASNICI DEONICA NE ŽIVE U DRŽAVI DELAWARE
  3. NEMA POREZA NA DOHODAK
  4. NEMA POREZA NA DOBIT OD DEONICA ILI TRANSFER DEONICA
  5. Otvaranje LLC-a kosta izmedju $1000 i $1500 USD (uz pomoc posrednickih agencija)
  6. Godisnje odrzavanje (vodjenje knjiga i ostale administrativne stvari) kosta izmedju $300 i $400 USD (uz pomoc posrednickih agencija)
Neto prihod: $100.000 USD
Ukupno porezi i troškovi: ~$650 USD (prve godine ~$1500 u sta je ukljuceno otvaranje firme i odrzavanje za prvu godinu)

Pored ociglednih pogodnosti jos jedna bitna stvar je mogucnost otvaranje US bank account, a samim tim i koriscenje PayPal-a. Ova usluga kosta oko $400 USD (takodje uz pomoc posrednickih agencija).

USA bank account moze da otvore i ne rezidenti fizicka lica stim sto po nasem zakonu to nije dozvoljeno. U slucaju otvaranje LLC-a sve je cisto i po zakonu.

Veliki broj Fortune 500 kompanija (ako ne i sve ) ima otvorena predstavnistva u Delaware-u iz istih razloga.

Domace agencije koje se bave posredovanjem u otvaranju offshore firmi:

Kôd:
www.trinityeurope.net
www.off-shore.net
www.offshore.co.rs
www.poslovne-usluge.com - Thetabiz
www.poreskiraj.com
Da li je neko koristio njihove usluge? Da li mozete da preporucite neku agenciju ili advokatsku kancelariju koja se bavi posredovanjem?

One koji su prosli kroz ovaj postupak molim da daju neke savete/kontakte (moze i na PM) i isprave me ako sam nesto pogresno protumacio.

Toliko od mene, aj sad vi

Poslednja izmena od teknoledge : 05. 11. 2009. u 13:39.
teknoledge je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje teknoledge za poruku: