Pogledajte određenu poruku
Staro 12. 09. 2010.   #9
mLAN
čitalac
Na probnom radu
 
Avatar mLAN
 
Datum učlanjenja: 14.08.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 28
Hvala: 10
3 "Hvala" u 3 poruka
mLAN is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za mLAN
Default

Imao sam priliku raditi gotovo 6 meseci u Bangaloru početkom ove godine i to u velikim timovima koji su radili na testiranju sw rešenja.
Moja pozicija je bila takva da sam komunicirao i radio sa svima njima pošto sam bio predstavnik hw/sw vendora.

Ukratko, jedina prednost Indijaca nad istočnom Evropom je još uvek jeftinija radna snaga.

Dugogodišnji test inženjeri/tehničari su imali platu oko 350 evra (mislim da je to čak sa porezom mada nisam siguran)

Kao konkurent za ovaj projekat bila je slična kompanija iz Slovačke koja je nudila bolje uslove rada, istu vremensku zonu, dala je jako nisku cenu ali su na kraju Indijci opet bili gotovo duplo jeftiniji.

Što se tiče engleskog, imam jako dobro iskustvo jer nakon par nedelja nisam imao nikakav problem u komunikaciji i lako sam razumeo njihov akcenat. Ne verujem da npr. ljudi zaposleni u IT u Srbiji govore engleski bolje nego Indijci na istim tim mestima.

Takođe, broj kompanija koje tamo već rade je neverovatan. Ne postoji veliko ime u it svetu čiju ogromnu poslovnu zgradu sa nekoliko hiljada zaposlenih ne možete videti u Bangaloru. Neke su smeštene u tzv IT parkove dok veće firme imaju sopstvene objekte...

Infrastruktura je trenutno prilično loša ali svakim danom postaje sve bolje. Stalno se nešto gradi, mada ima poblema koji se ne rešavaju dugo (npr redovni nestancistruje u čitavom gradu i sl.)

Šansa istočne evrope je u rastu indijske ekonomije i rastu plata na indijskom tržištu gde se kompanije grabe za iskusnije kadrove i povećavaju im plate (ljudi često dobiju do 50% veću platu kad promene jednu kompaniju za drugu).

Naše prednosti će doći do izražaja tek kad se cene rada malo više približe jer danas kada "kriza" diktira budžete za projekte cena je glavni ako ne i jedini faktor koji se gleda...
mLAN je offline   Odgovorite uz citat