Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 07. 2006.   #3
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Ni jedan FW nije silver bullet, ni jedan framework ne rešava sve probleme i ne bi trebalo to da radi. Dobar start? To je loš razlog za korišćenje frameworka. Samo ime mu govori da treba da ti pruži okvir i da automatizuje zadatke koji mogu da se automatizuju. Da rutinski zadaci budu rutinsku, da se ne uvrtiš u ponavlaljanje i copy paste način rada (neki copy - pasta smatraju reusable kodom ) i da te na neki način navede da koristiš dobre programerske prakse. To je manje više to.

Sajtovi koji imaju veliki load a koriste frameworke? Pogledaj proizvode 37s, ALA, projekte zasnovane na Djangu. Jako veliki broj korisnika i hitova. Što se PHP tiče ne znam dobar primer sajta koji koristi framework. Kod PHPa se tek razvija grupa korisnika koja koriste složenija OO rešenja (pravi OO je došao tek sa PHP5, sve pre toga je hakeraj a ne OO razvoj). A PHP5 još nije ni dominantan... Čekaćemo mi još na dobar PHP5 framework.

Pogledao sam par frameworka i po mom mišljenju PHP trenutno nema šta mnogo da ponudi. Možda Cake, ali to je za manje stvari i previše je "the PHP way". Django i Rails su za sada bez takmaca što se razvoja web aplikacija tiče.

Btw, MVC je pattern koji možeš okvirno koristiti. Poenta je razdvajanje biznis logike, načina obrade korisničkih zahteva i prezentacije. Da li će to biti po samom patternu ili ne stvar je ukusa. Bitno je da se postigne osnovni cilj: jasno razdvajanje navedenih stvari. Većina već koristi nešto slično jer je to prilično prirodan način razdvajanja osnovnih elemenata aplikacije.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 01. 07. 2006. u 02:26.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat