Pogledajte određenu poruku
Staro 10. 02. 2008.   #26
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Miloje Sekulic Pogledajte poruku
Ajde da postavimo stvar malo sire. Da bi se zaradilo mora i da se ulozi.

Taj novac moze na mesecnom nivou da pokrije troskove:
- operativne (kancelarija, infrastruktura, kafe i kisela, ..)
- dve u srpskiom okvirima dobre plate (developer + marketing manager) sve sa davanjima drzavi - dakle dva radna mesta
- honorare par saradnika
- malo promocije
- ostalo (putovanje, softver, amortizacija hardvera, placanje fotki, itd)

Koliko znamo srpskih sajtova da imaju ovako postavljen model poslovanja da bi mogli da se nadaju pretpostavljenoj zaradi?

Ne kazem naravno da je sve ovo neophodno, izuzetaka ima, ali mislim da prolazi vreme sajtova koji se rade "u pidzami sa gajbe" i zaradjuju par K evra mesecno.
Ajd malo da razmisljam naglas na ovu (inace odlicnu) temu.

Troskovi:
kancelarija (bgd): min 300 eura mesecno + dodatni troskovi
2 developera (recimo programer + dizajner): min 1000 eura zajedno
Marketing Manager (recimo): 500 eura (nemam pojma kolike su plate MM-a)


Dakle, u startu minimum 1800 eura mesecno. Za dobar sajt bez 3 meseca rada (imho) nista, pluc minimum jos toliko da bilo sta (poseta + prihodi) krenu. Dakle, ~10 somica ojra za 6 meseci pre nego bilo sta "kapne". Nekako vrteci adsense banere na Blogotku (ok znam da adsense sucks i da Blogodak nije ni blizu naslovima recimo) nisam stekao utisak da domaci sajt moze da vrati te pare. Zapravo, mislim da nije ni blizu. Na stranu cinjenica da za 500 eura ne da ne mozes da nadjes dobrog developera ... No o tome sam verovatno dovoljno sve smorio
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat