Pogledajte određenu poruku
Staro 01. 01. 2007.   #20
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Samo recimo da template engine NE BI TREBALO da obara performanse celog sistema, a ti ne bi smeo da praljaš logiku aplikacije. Jednostavno to što preporučuješ drugima nema previše smisla po meni i loš je savet.
Samo mali offtopic, da ne bih bio pogresno shvacen.
Nikom ja nista ne preporucujem, samo sam govorio kako ja resavam problem bez logike u template-u.
Kada razvijam neki softver, uvek imam na umu da cu delove tog sotvera moci da iskoristim i u buducim projektima. Svoje buduce projekte ne znam, i ne znam hocu li praviti web softver koji treba da se izvrsava po 10-50 puta u sekundi [za sajtove koji imaju po milion hits dnevno]. Zato uvek biram resenje koje ce moci da radi i pod svim uslovima.
Sta cu, oduvek sam voleo optimizovan i brz kod. Navikao sam da uzimam brza resenja, koja pak nisu toliko low-level, vec daju komfornost, a sa druge strane ne uticu bitno na perfomanse. Znaci logika 'uzimaj samo onoliko koliko ti je potrebno'.
Template vidim kao podelu posla izmedju programiranja i dizajna, i to i u praksi tako biva kod mene - dobijem gotov HTML od dizajnera [ponekad mi dizajner sam ubaci template tag-ove, ako sam mu objasnio sta i kako], i ja samo uradim PHP skriptu... a one nikad ne predju ni 20 linija, i uglavnom iskopiram kod iz prethodnih projekta. Ceo sajt odradim za 1 sat.
Dakle, sta sam dobio ovim:
- dizajner je svoj posao odradio rutinski, bez ikakvih konsultacija samnom [uhodani smo, on zna osnove template-a]
- dizajn moze da se menja uvek, ne zavisi od mene programera
- ja svoj deo posla odradim isto rutinski, softver se ne mesa sa dizajnom
- ceo posao je gotov za najkrace moguce vreme.
To je tako u praksi kod mene. Takva je podela posla.
Zasto bih ovde menjao ista, kada sve funkcionise besprekorno?
Ja cak i ne bi zeleo da zamaram dizajnera logikom template-a. Njegov posao je da uradi dizajn. Moj posao je da napravim 'mozak aplikacije', i voleo bih da ta logika bude na jednom mestu - u mojoj skripti.

Sta bi bilo da hocu logiku u template-u?
1) morao bih dizajnera da ucim sta je to, kako radi, kako da napravi [cak i da ja preuzmem posao na sebe da odradim logiku u template-u, desice se da dizajner treba da izmeni dizajn, i onda cu opet morati da objasnjavam sta i kako] [p.s. a sa druge strane - osnova template-a se objasni dizajneru za 5 min ]
2) imao bi pad perfomanski aplikacije, a ja ne volim to, jer uvek po navici pisem softver koji ce da izdrzi i veliki hits

Zasto bih sebi to radio, samo da bi prezentaciona logika [koja se uglavnom svodi na liniju-dve u php kodu] bila u template-u...
Ja kreiram logiku, i sta vise, voleo bih da je sva logika na jednom mestu - u skripti
Uostalom, logika pripada programiranju... programiranje je logika. A da je razdvajam - iskreno cu vam reci - ne vidim potrebe. Ja je radim u oba slucaja... pa bih sta vise voleo da sva logika bude na jednom mestu - na mojoj teritoriji odgovornosti - u skripti. A do sada nisam video da nesto ne moze da se napravi upotrebom obicnih blokova i promenljivi, i linijom-dve PHP-a.

I opet cu napomenuti, ovo je samo ono kako ja radim, a objasnio sam i zasto. Jednostavno - takva mi je podela posla. Dizajner dizajnira, i ne radi posao koji je programerske prirode.
Ne savetujem nikoga, samo pricam o mom iskustvu, koje je takvo kakvo je zbog mnogih faktora.

I voleo bih da vidim primenu tih komplikovanijih template klasa na sajtovima gde je veliki hits.

P.S. Izvinjavam se za offtopic. Ako je prevelik - splitujte temu

P.P.S. Takodje svima srecna nova godina
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 01. 01. 2007. u 06:37.
Peca je offline   Odgovorite uz citat