Pogledajte određenu poruku
Staro 19. 01. 2012.   #53
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Ova diskusija IDE/text editor sa pluginovima me je podsetila na nesto sto sam delom kao posmatrac i delom kao ucesnik doziveo pre 6-7 godina. Iako vrlo neprijatno iskustvo, rado se secam istog .

Radjena je neka Swing aplikacija u javi i Netbeansu (prvi put sam se tada susreo sa Swingom). Otisli mi (deo tima koji je radio) da instaliramo kod klijenta i ispostavi se da klijent ima 14" CRT monitor sa 1024 rezolucijom. Mi smo testirali app na vecim rezolucijama. Kada je kolega (koji je bio vodja tima) otvorio app na tom racunaru imao je sta da vidi. Pola aplikacije i formi se ne vidi. Kako u to vreme nisu bili nesto rasprostranjeni laptovi kao danas, kolega je pokusao da potera NB na tom racunaru, da edituje forme iz SWING layout managera ili kako se zove plugin za NB i to na 256 MB RAM-a. Naravno OutOfMemoryException ko vrata. Ok, probao je da edituje rucno xml layout fajlove, ali tu je vec imao dva problema. Nikada nije radio sa istim, pa nije znao kako da to izvede, a drugi sto mu je projekat uvek buildovao NB i java -jar pa par parametra nikako da pogodi. (Treba pomenuti da sve vreme direktor te firme ti stoji iznad glave i ceka da vidi neku cool aplikaciju za koju je dao pare).

Setimo se onda, daj barem da im pokazemo izvestaje. Koristili smo jasper reports (valjda tako bese). Isto se prevlace komponente/text polja, to se binduje na odredjene JavaBean klase... ko je radio zna o cemu pricam.
Prvi izvestaj i puce nesto. Problem je bio da su neke putanje do slicica bile razlicite od nasih dev okruzenja i okruzenje na samom tom problematicnom racunaru. Preimenovali smo .jar u .zip da bi mogli da otpakujemo i da pogledamo source. Nasli smo problematicnu putanju zahvaljujuci search f-ji Win XP-a. Da je bilo nesto sto je sam Jasper generisao, verovatno da bi prosli kao u prvoj situaciji.

Kasnije smo "malo" i pricali izmedju sebe o ovom dogadjaju...
Sustina je sto nas neki IDE koji radi magiju u pozadini, prakticno "uspavljuje" i odvlaci od samih detalja i srzi kako nesto funkcionise. A opet skracuje vreme da se nesto uradi. Znati te detalje, ali i koristiti te automatizme je big win ... za onog ko zna oba.
Samo pravljenje izvestaja u jasper reportsu je bilo prosto ko pasulj kada imas neke relativno uobicajene izvestaje. E kada imas neku kompleksniju situaciju i tu treba malo zagrebati ispod povrsine, a i vrlo cesto pored grebanja malo pocupati svoju kosu ili onog ko ti trazi takav izvestaj. Mada opet to povezujem donekle sa nepoznavanjem kako funkcionisu stvari ispod haube do neke zadovoljavajuce mere.

Gde preseci i neke stvari pustiti da se rade automatski kroz IDE, plugin, sta vec, a druge raditi peske je po meni tesko pitanje.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje _korso_ za poruku: