Pogledajte određenu poruku
Staro 17. 11. 2005.   #34
marinowski
Igor Marinović
Expert
 
Avatar marinowski
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Palić
Poruke: 549
Hvala: 31
39 "Hvala" u 17 poruka
marinowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za marinowski
Default

Hehe, dobra fora, profesionalno, nema šta.

@bluesman:
Ove statistike imaju svoju primenu, ali mislim da nisu za svaki sajt. Nisam nešto paranoičan oko Google-Veliki-Brat priče, ali ne treba ni zanemariti skoro pa drskost Googlea da hoće da sazna sve.

Ako imaš e-commerce site, sa priličnim brojem korisnika koji su novi, i sa zavidnim brojem korisnika koji se vraćaju, naravno da hoćeš da znaš sve o njima. Ali zašto onda dopustiti Googleu da zna takođe sve o njima, a usput i sve o tvom siteu? Analytics ne bih koristio za takve stvari.

Ali za ovakve primene sigurno bih (kao što ih već pokušavam koristiti):
  • Inicijalno merenje: radiće se nova verzija vrlo posećenog IT news sitea sa priličnim brojem podsekcija, o kome znam vrlo malo. Postavi se ova statistika, za 2 nedelje dobiješ dovoljno kompletnu sliku o tome šta se dešava, bez gnjavljenja webmastera o log fileovima, stavljanju neke teze artiljerije itd.
  • SEO optimizacija: pored toga što pruža korisne informacije o trenutnom stanju, daje dobar uvid kasnije šta se promenilo, pa se može pokazati klijentu before-after razlika (nadam se pozitivna razlika).
  • Mali sajtovi: klijenti će skakati do plafona da vide da imaju 20 poseta, a da je jedna čak došla iz Japana, a da su 3 došle sa Googlea, a jedna sa Pogotka baš sa keywordom koji je forsiran.
  • Standardizacija: već sam rekao, da će ove statistike biti standard, pa se može uzeti kao referenca kada pričaš sa nekim, ili ako ti neko kaže parametre (zamisli G1 goal je ispunjen u 70% slučajeva), znaćeš o čemu se radi.

Ima još jedan za mene vrlo bitan side efekat ovog servisa, a i kod drugih servisa koji se pojavljuju ... Ruku na srce, ovakve statistike nije preterano teško napraviti, ako se tačno zna šta se želi. Naravno, mnogo je teže napraviti ovo da bude proizvod, a ne samo statistika za određeni site, a još teže da bude skalabilno na stotine hiljada siteova (očito). Dakle, iako neću koristiti ovaj servis za neke siteove, moći ću pokazati klijentu šta je moguće, i isprogramirati deo koji klijent želi, samo za njega.

UI je posebna priča: u toku je tranzicija siteova na (AJAX | Web2.0) priču, i ima dosta lutanja oko UI-a. Ovi servisi su primeri siteova sa modernim, dobrim UIom. Ako su i neki delovi rogobatni, svejedno će biti forsirani da budu standard ... Što znači da ih treba besramno kopirati i uzimati što mislimo da je dobro A smemo li to? Naravno, ako oni smeju da pokušavaju da saznaju sve o nama ...

Poslednja izmena od marinowski : 17. 11. 2005. u 06:03.
marinowski je offline   Odgovorite uz citat