Pogledajte određenu poruku
Staro 19. 06. 2009.   #25
bopuc
novi član
 
Datum učlanjenja: 10.06.2009
Poruke: 2
Hvala: 3
2 "Hvala" u 1 poruci
bopuc is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Markok Pogledajte poruku
Jedini relevantan, objektivan, merljiv pokazatelj za kvalitet porodilišta u Srbiji u odnosu na evropu je smrtnost majke i detata. Srbija se nalazi, ako se dobro secam na 8 mestu po niskoj stopi u evropi. Recimo zemlja na sedmom mestu je Švajcarska. Srbija nije ni približno bogata kao druge zapadne zemlje ali je po objektivnim rezultatima u rangu sa njima. To je činjenica, o tome se ne može polemisati. To su objektivni rezultati.

Obzirom da sam bas skoro citao nesto na tu temu, evo gde lezi statisticka "kvaka"...


Preuzeto sa bloga Krugoline Borup
http://blog.b92.net/text/10365/Pinok...druge%20bajke/

...Nakon vikenda provedenog zabavljajući se sa bazom podataka Svetske zdravstvene organizacije, mogu da kažem da tabela procenata perinatalne smrtnosti stvarno pokazuje da je situacija gora u Švajcarskoj, pa i u Ujedinjenom Kraljvstvu, nego kod nas.

Zapanjeni?

I ja sam bila.

Dok nisam pročitala fusnotu koja upozorava čitaoce-namernike da ta tabela laže.

Perinatalna smrtnost jeste smrtnost beba pre rođenja plus u prvih 6 dana nakon rođenja, izražena na 1000 živorođenih beba. Kvaka je u tome da razvijene zemlje Evropske unije (stare članice) kao mrtvorođene računaju sve bebe teže od 500 grama, što je otprilike težina beba u 20. do 22. nedelji trudnoće. Kod nas se kao mrtvorođene računaju samo bebe starije od 28 nedelja. Sve ostalo su - pobačaji...
bopuc je offline   Odgovorite uz citat