Pogledajte određenu poruku
Staro 17. 06. 2011.   #47
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao trazimcuruzabrak Pogledajte poruku
Sa druge strane ovakav sajt samo moze da se razvija u buducnosti a kad se kupi stan to ti je to nema tu sta da se razvija vec samo troskovi jer se zidovi habaju, instalacija vodovodna, struja, itd znaci trazi odrzavanje, ovo ne, samo desetak evra za produzenje hostinga i domena godisnje.
Zasto mislis da takav sajt samo moze da se razvija u buducnosti? Jel mislis da je zaista tacno da community sajtovi stvarno funkcionisu tako da community sve radi sam, a vlasnik ne mora nista, da sajt raste sam od sebe? Eventualno bez neke aktivnosti moze sajt da raste ako ima jako dobar SEO ali i taj jako dobar SEO se obicno postize sa prethodnim visegodisnjim dobrim radom na sajtu.

Iako ljudi misle da sajtovi poput Facebooka i igrice od Zynge rastu sami od sebe ni to nije u potpunosti tacno. I oni puno ulazu u oglasavanje (pogotovo Zynga koji je vrlo verovatno najveci oglasivac na FB) i puno ljudi radi na svakodnevnom razvoju sajta. A upravo zbog FB mnogi community sajtovi ne da ne rastu sami od sebe vec sasvim suprotno propadaju, pa sam ja cak zadovoljan sto Karike.com stagniraju kada vidim situaciju sa drugim igracima na trzistu na tom polju kao rezultat FB efekta.

Sto se tice comunity sajtova na velicini trzista poput naseg obicno do 3 sajta po oblasti mogu da opstanu. Kao sto malo ko voli da sedi u praznom kaficu tako i malo ko voli da dodje na sajt gde nema puno aktivnosti.

Moji saveti:

1. Koristi Google Analytics za statistiku jer i 90% drugih sajtova kod nas to koristi a mnogi se vode tim podacima
2. Razmisli koliko bi ti platio za svoj sajt
3. Nije bas zahvalno vrsiti procene vrednosti sajtova uopste po parametrima poput "godisnji prihod ili profit x nesto" jer to nije bas tako.

Sa stanovista investitora mnogo je bolja investicija sajt koji je u gubitku i 50 000e godisnje a apsolutni je lider u nekoj perspektivnoj oblasti gde FB nema (jos) toliki uticaj poput e-commercea iz razloga sto se ide na skaliranje firme nego neki one-man-show projekat iz dating/community industrije pa makar i imao profit od 5 000e godisnje. Ukoliko je u pitanju biznis koji se godinama gradio i gde nije lako da neko drugi dodje i brzo napravi to isto pa makar radio neko vreme i sa velikim gubicima vredi vise od nekog projekta koji jos najmanje 10 njih moze to isto da postigne u kratkom periodu.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje Dejan Bizinger za poruku: