Pogledajte određenu poruku
Staro 28. 07. 2008.   #168
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao kubit Pogledajte poruku
Treba ovo posmatrati i iz drugog ugla, da ste vi npr. tuzilac za ratne zlocine i da dobijate pretnje smrcu preko e-maila sigurno bi i vas i drzavu zanimalo ko salje te pretnje.
mislim da je ovo jako lep primer kako ovakav vid monitoringa nije potreban. u slucaju maila se postupa isto kao i prema bilo kom drugom krivicnom delu pocinjenom na internetu (fraud i sl.). sve sto radis na netu ostavlja za sobom trag, pa tako i ovaj mail. ako postoji potreba moze se pratiti unazad i doci do mesta odakle je izvorno poslat, a samim tim i do korisnika koji stoji iza njega. cak i da je neki free servis u pitanju, svaki korisnik je stiklirajuci terms of service izjavio da nece koristiti taj servis u nezakonite aktivnosti i moze da bude siguran da ce njegov ip biti predat nadleznom licu koje sprovodi istragu ako za to postoji valjan razlog. od provajdera se trazi informacija o osobi koja stoji iza tog ip-a, a nakon svega toga nek preduzimaju druge istrazne radnje i nek mu loguju svaki odlazak u wc do mile volje. ako postoji razlog i sada postoje kanali preko kojih je moguce dobiti sve potrebne informacije, verujem da je zakon manjkav, ali kao i svaki drugi predstavlja nesto na cemu treba raditi

problem nastaje kada je neko u mogucnosti da ima uvid u sve pakete korisnika po imenu i prezimenu, odnosno da ima uvid u sav odlazni i dolazni saobracaj svakog korisnika ponaosob (tako ja razumeh onaj real time pasivni monitoring sa eksportom baze + ono nesto proizvoljno). mogucnosti zloupotrebe su neogranicene, tako da necije "necu majke mi" u ovom slucaju ne pije vodu. stvar sa ovim tehnickim predlogom je u tome sto je nedorecen i sto pusta dosta toga masti na volju. ja mogu da zamislim dosta toga, a poprilicno sam siguran da tamo negde postoje ljudi koji su mastovitiji od mene

ja razumem da je iz bezbednosnih razloga potrebno presretati odredjeni deo saobracaja i da treba da postoji bliska saradnja izmedju provajdera i bezbednosnih agencija, ali to raditi na ovaj nacin je apsolutno skaradno
xippi je offline   Odgovorite uz citat