Pogledajte određenu poruku
Staro 24. 09. 2011.   #9
slavkan
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.08.2010
Poruke: 201
Hvala: 10
640 "Hvala" u 14 poruka
slavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished roadslavkan is on a distinguished road
Default

Hvala na korisnim informacijama. Iskren da budem iako sam transakcije malo proucavao na faxu i kao rauzmeo tad nesto sad nebih znao primeniti niti jednu na ovaj moj problem iako sam pogledao ovaj link. Znam da je to kao jedan od nasigurnijih nacina upravljanja bazama podataka i da se koristi recimo u bankama.

Sto se tice ovog mog problema meni ne treba sad nesto toliko efikasno resenje, mada sto ti rece treba ovo sve preskociti i baviti se ovim efikasnijim nacinima upravljanja bazama al eto treba nauciti i ove skolske primere pa onda preci na ono sto se u praksi primenjuje. Ako imas jos negde konkretnih primera primena transakcija na neke upise postavi, mozda kad ovo zavrsim bas krenem da se bavim time.

Sto se tice ovih mojih upita imao bih jos jedno pitanje. Posto meni treba da upisem podatke prvo u jednu pa u drugu tabelu, ne istovremeno , da li ovaj primer sto je webarto naveo moze da se primeni u mom slucaju:


Kôd:
$query = "INSERT INTO proizvodi(naziv_proizvoda,stanje) VALUES('kompujtor', 5);
INSERT INTO proizvodi_kategorije(Kategorija_idKategorija,Proizvod_idProizvod) VALUES(1, (SELECT LAST_INSERT_ID()));";

mysqli_multi_query($link , $query);
Dakle da smestim 2 inserta u jedan $query i ako je to moguce da li je sintaksa ista kao i ovde. Ali pitanje je, sve da je to moguce, da li tako mogu da dodjem do ovog mog idProizvoda sto mi treba jer njega treba iscupati posle prvog inserta pa onda odraditi drugi insert. Ipak nema logike, jel tako? To kad bi moglo dobro bi bilo za neke druge upite gde su svi podaci koji se upisuju u tabele odmah, da kazem "poznati" .
slavkan je offline   Odgovorite uz citat