Pogledajte određenu poruku
Staro 23. 05. 2006.   #22
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
JavaScript jeste čudan. C-olik je, ali je toliko daleko od svih C-olikih jezika pa zavara.
Hehe, čovek kad čita tvoje postove prosto poželi da napusti tropsku plažu na kojoj sedi dok ga oskudno odevene cice poje koktelima i otrči u najbliži internet kafe ne bi li proveo još koji dragoceni trenutak u (avaj tako kratkom) životu radeći najlepšu stvar na svetu: kodirajući JavaScript. E pa, idi ti samo, stići ću te ja...

Citat:
Slično okruženje za razvoj je već napravljeno: VS. Stvarno ne znam kako je to postignuto pošto nisam radio u VS, ali to jednostavno govori da stvar nije nemoguća za realizaciju. Uz tehnologije koje odvajaju konstrukciju, prezentaciju i ponašanje (na obe strane) moguće je napraviti kvalitetan IDE.
VS zaista izvlači dosta iz poslednjih trendova u brzom razvoju aplikacija - dobar deo svakodnevnih banalnosti (HTML tagovi, čuvanje stanja kontrola između postbekova itd.) veb programiranja do određene mere uspeva da apstrahuje, ali pokaži mi makar jednog ASP.NET programera (bolje reći ASP.NET projekat) koji nije prinuđen da svako malo "zgreši" i uprlja prste html-om i javaskriptom. Takođe, pokaži mi jednu ASP.NET aplikaciju koja daje lep, pravilan i kompaktan HTML. Nema. Jednostavno - ne može se, pošto osnova, prosto rečeno, nije otpočetka postavljena na zdrave noge.

Citat:
Razmisli sam, da li bi mogao napraviti alat za razvoj aplikacija ako znaš da ti tehnologija odvaja jasno i nedvosmisleno odvajanje ta tri dela (konstrukciju, prezentaciju i ponašanje)?
Mogao bih, ali znam da mi tehnologija ne radi to što ti kažeš da radi. Veb tehnologija je uspela upravo suprotno: da se više ne zna šta čemu služi i šta treba za šta da se koristi.

Konkretno, ja u ASP.NET-u mogu da odštampam "Hello world" u korisnikovom brauzeru na najmanje tri načina: kroz ASPX - odnosno HTML šablon stranice, kroz Javascriptov document.write i kroz serverski C#, dodajući Literal kontrolu u serverski DOM (vrlo je moguće da može i kroz neki bolesni CSS ali da se zasad zadržimo na ovome). Što je najgore, sva tri načina su realno u upotrebi, i korisnik, kao ni vođa softverskog tima bez detaljnog ulaska u kood, apsolutno nije svestan koji je od načina u igri.

Drugim rečima, tehnologija ti tu ništa jasno i nedvosmisleno nije odvojila, već ti jedino daje mogućnost da ti to radiš, pod uslovom da si superprogramer. Ili da to ne radiš i praviš mess od projekta, pod uslovom da nisi. A 90% programera nisu.

Citat:
Sorry, skroz sam isključio iz priče server side jezike. Ako ćemo po knjizi, njihova jedina uloga je da isprintaju stranicu, uključe odgovaraje CSS i JS fajlove. U AJA (može bez X) priči sve što treba je da proslede par objekata nakon što odrade posao.
Bojim se da ti i ja čitamo knjige različitog žanra. Šta znači "par objekata"? Biznis objekata? To pretpostavlja da ti i u javaskriptu i u serverskoj aplikaciji imaš deo biznis logike. Kako ti se kreira ta logika? Ko "preslikava" klase iz PHP-a (C#-a) u Javaskript? Kakve su performanse tih javaskript biznis objekata na klijentu? Koliko toga (zapreminski) može da bude? Na kraju krajeva, banalno pitanje iz druge teme (nažalost, ja čitam uglavnom realiste): kako vršiš lokalizaciju datuma?

Shvati da je Javaskript, ma koliko bio moćan i tebi simpatičan (heh, nekad bih se i ja ložio na stvari tipa lambda funkcije i editovanje klasa "na živo"), ipak u startu zamišljen kao jezik za rollover sličice. Mogu oni njega proširivati i ubrzavati do sutra, sve dok je ispod njega kržljavi HTML/CSS, a negde tamo "s one strane HTTP-a" neki PHP ili C#, neće tu biti laganog programiranja.

---

Da probam da rezimiram suštinu našeg neslaganja: ti tragaš za alatom (bibliotekom, frejmvorkom) koji će ti omogućiti da na najelegantniji način i uz najviše uživanja napišeš veb aplikaciju. Ja tragam za alatom (bibliotekom, frejmvorkom) koji će mi omogućiti da ne dobijem nervni slom kad smrtnim programerima ostavim nešto da urade, dođem kroz nedelju dana i pogledam kood.
jablan je offline   Odgovorite uz citat